En siedä lapsettomien kommentteja lastenteosta:
" Ei kannata tehdä lasta tähän maailmaan" . Mitä he oikein kuvittelevat, että maailma paranee jos ei lapsia enää saateta tänne? Tai pelkäävätkö he lastensa puolesta, että he voivat tarjota heille vain pahan maailman? Ja huvittavinta on se, että näiden kommenttien laukojien mielestä on kauniisti ajateltu että ei kannata tehdä lapsia TÄHÄN maailmaan, ennen vanhaan kyllä olisi kannattanut mutta ei nyt....huh.
Kommentit (16)
ta sukupuuttoon. luuletko et sit afrikan väestö alkais elää paremmissa oloissa ja maapallon hyväosaisten ilot siirtyis heille
Kyllä niitä jo olemassa olevia lapsia riittää maapallolla.
ryhtyisin, jos saisin vauvana jo. syy siinä, et jos kovia kokenut, en osaisi tukea tarpeeksi!
erilaiset elämävalinnat tuolla tavoin.
Itsekkyyttäni menin tekemään ne lapset, ja olen todella huolissani ilmastonmuutoksesta ja maapallon saastumisesta. Toivon, että elinolosuhteet maapallolla eivät radikaalisti muuttuisi lasteni elinaikana, mutta pahalta näyttää. En usko, että ihmiskunta onnistuu tekemään täyskäännöstä riittävän nopeasti.
suuntaan tai toiseen - eli ekokatastrofi voi tulla, vaikka mitä tekisi. Samoin epäilen, että ihmiskunnan elämä jossain vaiheessä jää avaruuden historiaan, koska yksinkertaisesti kun aurinkomme kuolee, elämä loppuu. Toiselle planeetalle siirtymiseen emme ole riittävän sopeutumiskykyisiä.
Paradoksaalista kyllä, nimenomaan erittäin huonoina aikoina väki lisääntyy kuin kanit
Jos ei itse pärjätä/pädetä jollakin elämän osa-alueella, sitä vähätellään.
Eihän kukaan ole rakentanut huonoa taloa. Ei kukaan ole ostanut huonoa autoa. Ei kukaan ole kasvattanut kamalia lapsia...
että jokainen uusi ihminen on hillitön rasite maapallolle.
Hieman koen siitä syyllisyyttä, mutta olen kuitenkin niin itsekäs, etten halunnut jättäytyä lapsettomaksi maapallon rasitetta vähentääkseni.
rasita maapalloa. maailma on väestöräjähdyksen kourissa ja tulee siihen loppumaan - mutta vain muiden (=lue: kehitysmaiden) lapset nähdään ongelmana. ihan samalla lailla se oma kakara kuormittaa tätä planeettaamme vaippavuorillaan ja muilla jätteillään, energiankulutuksella ym.
Itse olen sen verran itsekäs, että kolme lasta olen hankkinut. Enkä minä oikeastaan ajattele heitä rasitteena maapallolle, vaan sitä minkälaisessa maailmassa he joutuvat elämään. Karu totuushan on, että tämä maapallo tuhoutuu hiljalleen, jos mikään ei muutu.
Toivottavasti omat lapseni ovat fiksumpia, eivätkä hanki ainakaan biologisia lapsia.
Onhan se niin etta meita on taalla joka junaan ja kaikilla on oikeus omaan mielipiteeseensa. Mielestani ap:lla on nyt hieman kapea horisontti ja sita voisi vahan avartaa. Mina ainakin 3 lapsen aitina ymmarran hyvin jos jokua ei halua tai uskalla tahan maailmaan lapsia tehda. Minulla ainakin on jatkuva huoli siita mihin maailman on menossa ja millaista elamaa omat lapseni ja varsinkin lapsenlapseni (jos niita tulee) joutuvat elamaan.
Silti tein itsekkaan paatoksen jatkaa sukuani. Aina ei kaikkien ratkaisuja voi ymmartaa, esim. itse en ymmarra ihmisia jotka tekevat jatkuvalla syotolla lapsia kun ne on Jumalan lahjoja (oli aidin kunto sitten mika vain). Mutta silti en heidan kommenteista arsyynny ja annan heidan tehda omat ratkaisunsa. Niinhan se on etta itseani voin muuttaa, mutta muita en. Eli koitan omalta osaltani turvata lapsieni elaman, muut voivat olla tekematta lapsia jos niin haluavat tai tehtailla niita jatkuvalla syotolla.
Menkää vaikka Lappiin ja katsokaa, kuinka kouluja lakkautetaan
lasten puutteen takia. Kyllä meillä riittää maata lapsia varten.
Ehkäisyä pitäisi opettaa afrikassa sun muualla, joissa todellisia
ongelmia on.
pääasia on, että Suomi pysyy puhtaana ja Lapin kyläkoulut hengissä. Koko muu maailma kärsiköön ja kurjistukoon. Se on niiden ongelma.
että länsimaahan syntyvä lapsi rasittaa maapalloa enemmän kuin kehitysmaahan syntyvä.