Hei, mitä syitä lisääntyneeseen (vetiseen) valkovuotoon?
Onks siihen jotain erityisiä syitä vai onko vaan jotain hormonaalista heittelyä? (Imetän vielä ja vauva on 4-kuinen.) Muilla samaa? Tosi häiritsevää tää on!
Kommentit (3)
emättimen limakalvojen tulehdus. Eli imetyksen aikana (tai takia) hormoonit vähenevät, limakalvot kuivuvat ja tulehtuu, siksi vuoto. Minä sain siihen Vagifem-estrogeenia jota käytetään paikallisesti luultavasti imetyksen loppuun asti. Aika normaali ongelma, kantsii käydä gynellä.
hiivasienitulehdus alkaa noin. Mulla alkaa kyllä mutkin oireet sitten heti joten ei jää arvailujen varaan. Naapuri sanoi että hänelle lääkäri oli jälkitarkastuksessa vaan sanonu että taitaa olla hiivasienitulehdus (niin olikin) vaikka naapuri ei ollut itse huomannut mitään.
mulla oli kans tossa vaiheessa raskauden jälkeen,nyt oikeestaan helpottanu 1v synnytyksestä,tai no parikuukautta sit .