Miten sosiaalitoimisto suhtautuu yrittäjien perheisiin?
Meinaan kun pienyrittäjät on aina väliinputoajia joka lähtöön, maksut on isot, mitään ei sais tienata...
Nyt kun totuus on se, että ei todellakaan tienaa, vaan miehen ekan vuoden tulos oli syvästi miinuksella ja koko tilikaudella oli yksityisottoja 10 000e. Käytännössä minä elätän perheen, meillä on 3 lasta. Mun bruttotulot on 2600e ja siitä maksetaan kaikki, tietty lapsilisät tulee avuksi mutta.. Ollaanko nyt virallisesti köyhiä, voiko mennä pyytämään toimeentulotukea vai miten yrittäjiä siellä kohdellaan?
Kommentit (5)
"köyhyysraja" on tuo. Jos teillä vähemmän lapsia, tuskin saatte mitään.
"köyhyysraja" on tuo. Jos teillä vähemmän lapsia, tuskin saatte mitään.
joten en nöyrry anelemaan vieläkään vaan maksan, maksan, maksan, maksan... maksan perkules ja pystyn - ajan kanssa. Pihistän sieltä ja täältä, tästäkin tulee taidetta kun sen vie tarpeeksi pitkälle..
Naurattaa ihan, kun lähisuku luulee meidän olevan äveriäitä kun mies on Yrittäjä. Huh, mistä tuokin illuusio on tullut?? Pitäis jeesata ja vipata koko ajan jonnekinpäin. Kun totuus on se, ettei ole varaa tankata autoa, tilit on nollilla kaikki. Laskupinkka on aika vaikuttava.
Nooh, kyllä tässä pärjätään ilman tukiakin. Kun on tähänkin asti pärjätty, ei starttirahaakaan ole saatu. Aluksi mies oli sivutoiminen yrittäjä, jolloin sitä ei saanut kun oli muita tuloja. Sit kun siirtyi päätoimiseksi, sitä ei saanut kun firma oli jo aiemmin perustettu. Heh. Näi..
Mutta hei, mikä ei tapa, se vahvistaa ja mä olen kohta niin vahva. Niin vahva. Heh..
ja laskennallinen elatuskyky. Sitä varten kunnat usein ostavat oman palvelunsa, jossa asiantuntijat tutkivat yrityksen paperit ja sen perusteella arvioivat elatuskyvyn. Toisen puolison tulot tietysti huomioidaan myös ja kohtuullisena pidetyt menot (asuminen, sähkö, vesi ym.). Ongelma yleensä on se, että yrittäjäperhe - tai muu työssäkäyvä perhe - asuu leveämmin ja kalliimmin kuin mikä sossun kohtuullinen raja on ja jää siksi kokonaan ilman toimeentulotukea. Jos siis pärjäilette niukinnaukin sinun tuloillasi, siitä voi jo päätellä, ettette saisi sossusta yhtään mitään - valitettavasti.
mutta jossain vaiheessa käskee lopettamaan yrityksen ja ilmoittautumaan työttömäksi/hakemaan töitä. Ja työkkäristä taas ei saa mitään, ennen kuin on viidellä eri tavalla todistanut yritystoiminnan loppuneen, silloinkin voi tulla eteen, että mitään todistusta ei vain uskota, kun henkilö on joskus ollut Yrittäjä.
Ihan järjetöntä touhua tuo, luulisi, että sivutoiminenkin yrittäjyys samalla kun hakee rinnalle työtä tai kasvattaa yritystään, olisi hyväksyttävämpää kuin se, ettei tee mitään.
Neljä lasta ja saatiin sossusta 100 €.