Syntyykö kaksoset aina keskosina?
Vilpitön, vaikkakin ehkä tyhmä kysymys.. Tunnen kahdet kaksoset jotka molemmat syntyivät 6 viikkoa ennen laskettua aikaa.
Kommentit (16)
syntyneet etuajassa ja puolet normaalina aikana, näistä jotkut jopa la:n jälkeen.
Mun kaveri sai kaksosensa suunnitellulla sektiolla rv 38, olo oli tukala mutta synnytys ei käynnistynyt eikä edes tullut yhtään kipeää supistusta ennen vauvojen syntymää..leikkasivat ahtauden ja napanuorien sotkeutumisriskin takia.
Ystäväni kaksoset syntyivät rv 39+ ja olivat samankokoisia, mitä yksin syntyneet vauvatkin ovat eli painoivat molemmat reilu 3300g.
Suurin osa syntyy noiden viikkojen jälkeen, mutta sitten on niitä jotka syntyy todella aikaisin, niin se laskee keskiarvoa.
Myöskin suurin osa syntyy alateitse, vaikka usein luullaan että suurin osa syntyy leikkauksella.
T: 7-vuotiaiden kaksosten äiti, jotka syntyivät käynnistyksellä 39+4
lukutaidottomuuttaan.
Keskosuus ja pari viikkoa ennen aikoja syntyminen toki ovat eri asia. Ja varmastikaan suuri osa ei keskosina synny vaikka keskimäärin pari viikkoa etuajassa syntyvätkin.
Meillä oli täysaikaiset, hiukan pienemmät kuin aiemmin syntynyt veljensä. Ero ei ollut suuri.
olen syntynyt useita viikkoja etuajassa.
Synnytyssairaalani ylilääkärin mukaan noin puolet monikoista syntyy ennen rv 35 ja loput puolet menee helposti loppuunkin asti.
sai kaksoset, jotka olivat syntyessään 3700 ja 3800 g. Olivat lisäksi täysimetyksellä puoli vuotta. Voi vain kehua naisen meijeriominaisuuksia.
Lisäksi kampaajani kaksoset olivat myös yli 3,5 kg. Molemmat naiset pitkiä ja isoja muutenkin. Miehistä en tiedä...
ja synnyin rv 38 alateitse niin kuin siskonikin. Eli ihan täysiaikaisia olimme.
Painoa oli aika vähän, 2,1 kg ja siskolla 2.3 kg. Kyllähän siitä yhden tuhdin vauvan saa... Pienipainoisuus johtuu osittain suvustakin ja myös siitä, että voimakkaan pahoinvoinnin takia äiti laihtui aluksi 43-kiloiseksi, ja painoi siis syntymäni aikoihin 54 kg.
Oma esikoiseni syntyi rv 39 ja painoi 2,9 kg eli pienipainoisuus kulkee myös suvussa.
painoivat yli kolme kiloa molemmat.
Käynnistettiin 38+2, kun tuntuivat syntyvän navan kautta ; )
asiallisista vastauksista. pelkäsin hulluna että tähänkin alkaa joku huutelemaan jotain ilkeetä.. Mulla yks lapsi ja tuntu rv40 että maha ratkee, koitin miettiä millasta olis jos siellä olis niitä kaksi.
joskus luin KOLMOsista jotka oli syntyneet täysiaikaisina ja kaikki yli 3 kg :P Siinä on todella oltu raskaana...
Vuonna 2008 syntyneistä kaksosista 46,5 % syntyi ennen raskausviikkoa 37. Keisarileikkauksella syntyneitä oli 48,8 % kaksosista.
Outoa jos noin oli ja sektio vasta viikolla 38.
Mun kaveri sai kaksosensa suunnitellulla sektiolla rv 38, olo oli tukala mutta synnytys ei käynnistynyt eikä edes tullut yhtään kipeää supistusta ennen vauvojen syntymää..leikkasivat ahtauden ja napanuorien sotkeutumisriskin takia.
Omani syntyivät suunnitellulla sektiolla rv38+5 A-vauvan perätilan vuoksi. Laitoksella 4pv ja kotiin, kaikki ok.
Usein kuitenkin kyllä.