vihan kieltäminen?
Stop Viha??
Pakko ottaa esille tämä vihan vastainen keskustelu.
Viha on tunne. Se on ihmiselle aivan luonnollinen tuntemus, joka voi syntyä lukemattomista seikoista. Kukapa ei olisi koskaan ajatellut vihaavansa jotain? Sellaista ihmistä ei löydy.
Muita tunteita on lukemattomia, esimerkiksi ahdistus, ilo, rakkaus, epätoivo...
Miksi näistä luonnollisista tunteista saa kirjoittaa ja käsitellä, kunhan yksi niistä on jätetty pois? Mielestäni vihasta täytyy saada puhua, hyvässä tapauksessa asian käsittelyllä se viha helpottuu.
Idioottimaista luulla, että ongelmat poistuvat jos vihan käsitteleminen kiellettäisiin! Ihminen vain toimii näin. Paljon puhutuissa Persuissa on vihaajia, mutta ihan varmasti yhtä moni vähintääkin vihaa persuja. Tekstit ehkä painuisivat maanalle, mutta ei se viha minnekkään katoa lakimuutoksilla!
Tämä Norjan hullu on aivan eria asia, sairas ihminen. Kuka luulee, että hän olisi parantunut sillä että lain mukaan hän ei olisi saanut kirjoittaa manifestiaan?
Toki selkeät rikoksiin yllyttämiset pitääkin olla laittomia, mutta niinhän ne nyt ovat tälläkin hetkellä.
ventovieraita ihmisiä tai kansanryhmää kohtaan. Normaalisti ihminen tuntee vihaa välillä läheisiään kohtaan ja pysyvämmin sellaisia ihmisiä kohtaan, jotka ovat pahasti satuttaneet häntä. Vihan yleistyminen tästä on epätervettä. On siis normaalia vihata raiskaajaansa, mutta ei esim. kaikkia miehiä. Tai vihata työpaikkakiusaajaansa, mutta ei kaikkia häntä jotenkin muistuttavia ihmisiä. Jos tällainen mieliala pääsee leviämään, että vihataan jotain kansanryhmää tms. niin historia on opettanut, että lopputuloksena on hirmutekoja, terroria ja diktatuureja. Vihasta toki voi kirjoittaa ja puhua ja paljon onkin kirjoitettu, viha ja rakkaus kun ovat kirjallisuuden keskeisiä teemoja olleet aina. Mutta vihapuhe jotain kansanryhmää kohtaan on jotain, mitä ei voida hyväksyä.