Karppaajat, ideoita työruokailuun evääksi!!
Aloitan työt ensi viikolla ja hieman mietityttää mitä otan evääksi töihin. Aloitteleva karppaaja, joten siksi kai alussa vaikea. Ei lämmitysmahdollisuutta.
Kanasalaattia rakastan mutta hieman pelkään että kyllästyn siihen nopeasti jos en keksi vaihtoehtoja siihen.
Kommentit (5)
Mulla on tapana pilkkoa kasviksia aamuisin vähintään puoli kiloa valmiiksi suupaloiksi, niitä syön sitten päivän mittaan ja otan myös töihin mukaan. Laitan siis rasiaan kirsikkatomaatteja, paprikaa, kurkkua, porkkanaa, kukkakaalia, valkokaalia, kesäkurpitsaa, retiisejä, lanttua ym. Näin tulee varmasti syötyä kasviksia.
Kasvispalojen lisäksi saatan ottaa mukaan esim. tonnikalapurkin, pippurimakrillifileen tai pari hiilisilakkapihviä (syön kylmänä). Joskus pari keitettyä kananmunaa. Tai kimpale (kunnollista) lihahyytelöä, tai nakkeja. Tietty rahkaa ja raejuustoa joskus, mutta niihin kyllä kyllästyy. Pähkinöitä tai auringonkukansiemeniä on usein lisänä pari ruokalusikallista pikkurasiassa.
Kokeile myös tomaatti-mozzarellasalaattia, tonnikala-, savukala- ja katkarapusalaattia.
Sain jo jotain noista irti, lisää saa laittaa.
Raejuusto on muuten sellainen jota koetan opetella syömään. Jostain syystä se ei niin maistu. Pikkasen salaatin seassa menee.
ap
Meillä oli lapsuudessa aina raejuustoa paprikan kanssa. Se on yllättävän hyvää, kokeile! Raejuusto on yksinään niin kuivaa, paprikasta tulee mehukkuutta ja vähän makeutta. 1 prk ja 1 paprika on just sopiva välipala.
Turkkilainen jogurttia + sokeroimaton mehukeitto?