Älytön turvotus jaloissa, viikkoja 41+4
Onkohan ihan ok? Eilen oli neuvola ja kaikki ok, myös pissa.
Kommentit (6)
Siis, että se siivoaminen vaikuttaa päinvastoin! No, pitääpä nyt sitten relata loppuaika :)
t. ap
Ja kiitos onnen toivotuksesta!
No, asiaan, mullakin oli loppuraskaudesta ihan hillitön turvotus jaloissa, illalla kun otti sukat pois jalasta näytti kuin olisi ollut pussihousut jalassa ja jos piti esim. sandaaleita ilman sukkia, kengät oikein upposi jalkapöytään. Todella irstas näky. =) Piti vaan yrittää jaksaa loikoilla jalat seinää vasten mahd. paljon, samaa suosittelen sulle. Jos kerran testeissä ei mitään näkynyt, varmasti kaikki ok. Synnytyksen jälkeen se lähtee; mullakin tippui paino ekalla viikolla kilon/päivä vaikka söin kuin hevonen.. Onnea tulevaan koitokseen!
Tässä sitä ootellaan, koska pääsis synnyttään. Turhauttavaa. Perjantaina kontrolliaika.
Mä olin täysin varma, ettei lapsi synny koskaan. Ekan synnärikontrollin aamuna alkoi kuitenkin tapahtua ja sille tielle jäin, vauva syntyi 14 h kuluttua ko. lääkärintarkastuksesta. Onko kyseessä esikoisesi?
Missä synnytit? Tai eihän sillä merkitystä ole. Meillä konrtrolliaika perjantaina OYS:iin. Jännittää, että SAANKO jäädä synnyttään jo? Kun eivät enää kuulemma välttämättä ota heti käynnistykseen 14 päivänkään kuluttua.
Tuppaavat mokomat yleensä jäämään pitkälti yli lasketun ajan., eivät tajua kuinka odotettuja ovat. =) Neuvoisin (kokemuksen syvällä rintaäänellä ;)) että nautit näistä viimeisistä hetkistä ennen lapsen tuloa, sillä elämä tällaisena ei täysin enää koskaan palaa. Eli makoile sohvalla nyt kun vielä voit, lepää ja kerää voimia tulevaan koitokseen. Ja unohda kaikki turha rehkiminen synnytyksen käynnistymisen toivossa. Kokenut kätilö neuvoi minua että synnytys yleensä käynnistyy kun kropassa tarpeeksi energiaa ja voimaa sen läpivientiin eli hurja siivoaminen tms. saattaa jopa hidastaa käynnistymistä. Vielä kerran onnea matkaan, pian odotuksesi palkitaan ja saat syliisi ihanan pikkunyytin!