Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsiperheiden kotihoitoapu vähentynyt yli 80 prosenttia! Hölmöläisen hommaa!

Vierailija
20.07.2011 |

http://www.ts.fi/online/kotimaa/240585.html



Tämä on kuin suoraan siitä hölmöläissadusta, jossa hölmöläiset yrittivät pidentää peittoa leikkaamalla toisesta päästä. Lopputulos oli vielä huonompi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka enää edes haluaisi/uskaltaisi ottaa kodinhoitoapua vastaan, samallahan sitä olisi heti lastensuojelun asiakas, seuraava askel huostaanotto - niiden määrähän on pompsahtanut.



Vielä silloin kun olin lapsi, näitä kodinhoitajia oli monessakin ihan tavisperheessä. Meidänkin naapurin 4-lapsisessa perheessä oli, eikä kukaan leimannut niitä huonoiksi vanhemmiksi. Nyt on vaan ajatusmaailmakin niin muuttunut, että yksin pitäisi pärjätä, mitään apua ei saisi pyytää eikä tarvita, ei edes omalta puolisolta tai sukulaisilta saatika sitten ulkopuolisilta.



Sossutätien todellisuutta en tunne, mutta onko sielläkin ajatusmaailma muuttunut sellaiseksi, että ajatellaan kaikkien perheiden olevan potentiaalisia pahanteijöitä, syyllisiä kunnes toisin todistetaan? Siitähän se kertoisi huostaanottojen lisääntyminen, jokseenkin kommunistisesta ajatuksesta, että lasten paras kasvupaikka onkin jokin yhteiskunnan taho.

Vierailija
2/6 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljolti keskustelutyyppiseksi. Eka lapsi oli todella huono nukkuja ja olin älyttömän väsynyt. Päiväunia nukkui vain liikkuvissa vaunuissa varmaankin mahavaivojen takia enkä saanut levätä päivälläkään. Neuvolassa kun kysyttiin miten menee, purskahdin itkuun. Sitten lähetettiin perhetyöntekijä kotiin. Se kävi kerran viikossa ja pääasiassa istui sohvalla ja jutteli, istuin toisella sohvalla ja imetin lasta ja olisin vaan halunnut nukkua. Olisi vienyt vauvan vaikka sinne vaunukävelylle mutta ei. Hän yritti auttaa saamaan vauvaa nukkumaan pinnasänkyyn, tuloksena, että käyntien ajan yleensä huudatimme vauvaa, keinutimme pinnasänkyä keinujaloilla ja kerran vauva sitten nukahti huutoonsa ja nukkui sängyssä 20min, tätä työntekijä piti suurena onnistumisena. Siitä ei ollut yhtään mitään apua minulle. Eikä nukahtanut myöhemmin enää kertaakaan pinnikseen ennen kuin yksivuotiaana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsiperheiden kotihoitoapu vähentynyt yli 80 prosenttia



Turun Sanomat 20.7 2011 02:00:23



Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvaa, mutta yhä harvempi lapsiperhe saa arkensa pyörittämiseen kodinhoitoapua. Määrä on pudonnut vuodesta 1990 jo yli 80 prosenttia.



Tilanne on erityisen huono Varsinais-Suomessa, jossa lakisääteistä kotipalveluapua on tarjolla kolmannes siitä, mitä Pirkanmaalla.



–?Ihmiset ovat eriarvoisia riippuen siitä, missä he asuvat, sanoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kehittämispäällikkö Mikko Oranen .



Lastensuojelun tila huononi 1990-luvun laman aikana, ja sen jälkeen kodinhoitoavun saaminen on vaikeutunut vuosi vuodelta. Vuonna 1990 kodinhoitoapua sai reilut 52?000 lapsiperhettä, nykyään enää alle 9?000.



Varat lapsiperheiden kotipalveluapuun jaetaan samasta potista kuin vanhusten kodinhoitoapuun. Senkään rahoitus ei ole likimainkaan samalla tasolla kuin väestön ikääntymisen aikaansaama tarve.



Lastensuojelun keskusliiton ohjelmajohtajan Hanna Heinosen mukaan päättäjät eivät näe, että ehkäisevällä lastensuojelutyöllä olisi samanlaista vaikuttavuutta kuin akuutilla vanhustyöllä.



–?Päättäjät näkevät vain menot. Koska tuottoa ei juuri tule, on resurssien kasvattaminen vaikeaa. Silti lastensuojeluun pitäisi saada lisää rahaa, toteaa Heinonen.



Hänen mukaansa mikään ei voi muuttua, ennen kuin vanhukset ja lapsiperheet eivät enää kilpaile samoista resursseista.



Myös lastensuojeluilmoituksia tehtaillaan Varsinais-Suomessa eniten suhteutettuna väestömäärään. Valtakunnallisesti ilmoituksia tehtiin vuonna 2008 reilut 53 000 ja seuraavana vuonna lähes 80 000.



–?Tilanne alkaa tasoittua. Parin vuoden takainen piikki johtuu osittain vuonna 2008 muuttuneesta laista, Heinonen kertoo.





** Ihan totta tuo, että apua ei saa enää kuin todella painavilla syillä. Pitäisi olla jo ongelmissa, jo uupunut. lasten jo oireilla ennen kuin taloon saa kaksi kättä lisää.



Meille on tullut kotiapua neuvolan perhetyön puolelta 4h viikossa, mutta se on maksanut minulle 150e/kk. Pakko lopettaa tuo vaivalla saatu helpotus, kun ei rahat riitä. Lisäksi heiltä pitää kysyä erikseen mitä voivat tehdä: saatko pyyhkiä pöytiä, tyhjentää pyykkikonetta, viedä lapsia kävelylle?



Vastauksenkin kuulin kerran: en voi siivota sen kummemmin, kun sitten sana leviää ja kaikille pitää tehdä samaa!



Miten kodinhoitoapu ennen maksettiin? Mistä ne rahat otettiin ja missä ne ovat nyt? Meilläkin lapsuusperheessä kävi kodinhoitaja 70-luvulla kaitsemassa, leipomassa, siivoamassa ja ulkoiluttamassa koko katrasta.

Vierailija
4/6 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina silloin, kun olimme sairaana. Vanhempien ei tarvinnut olla pois töistä, kun tuli hoitaja kotiin. Kuului kuulemma automaattisena palveluna niille, joilla oli maksettu päivähoitopaikka. En tiedä maksoiko lisää, mutta kuitenkin. Äitini on nykyään vaikea käsittää, kun omani sairastavat, että joudun aina olemaan töistä pois.

Vierailija
5/6 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina silloin, kun olimme sairaana. Vanhempien ei tarvinnut olla pois töistä, kun tuli hoitaja kotiin. Kuului kuulemma automaattisena palveluna niille, joilla oli maksettu päivähoitopaikka. En tiedä maksoiko lisää, mutta kuitenkin. Äitini on nykyään vaikea käsittää, kun omani sairastavat, että joudun aina olemaan töistä pois.


En tiedä miten tuo oli ennen vanhaan mutta nykyään tuo on työnatajan tarjoama palvelu.

Esimerkiksi Metsolla saa hoitajan kotiin jos lapsi sairastaa. Harva puulaaki tuota mainostaa vaikka moisen palvelun järjestäisikin...

Vierailija
6/6 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina silloin, kun olimme sairaana. Vanhempien ei tarvinnut olla pois töistä, kun tuli hoitaja kotiin. Kuului kuulemma automaattisena palveluna niille, joilla oli maksettu päivähoitopaikka. En tiedä maksoiko lisää, mutta kuitenkin. Äitini on nykyään vaikea käsittää, kun omani sairastavat, että joudun aina olemaan töistä pois.

En tiedä miten tuo oli ennen vanhaan mutta nykyään tuo on työnatajan tarjoama palvelu. Esimerkiksi Metsolla saa hoitajan kotiin jos lapsi sairastaa. Harva puulaaki tuota mainostaa vaikka moisen palvelun järjestäisikin...


Yleensä se menee niin, että työnantaja vetää herneet nenään lasten sairasteluiden takia, ja sitten säikähtäneet työntekijät ottaa peloissaan töitä kotiin ja tekevät etätöitä samalla kun hoitavat sairasta lastansa :(