katsoiko joku lauantaina orpokoti elokuvan?
Kommentit (9)
minä ymmärsin sen niin, että tuo äiti oli vahingossa teljennyt lapsen kellariin, jossa lapsi vahingoituttuaan kuoli. Syyllisyydentunne sai äidin tappamaan itsensä, jolloin pääsi mukaan kuolleiden maailmaan, myös sen lapsensa.
ja kuoli -> pääsi poikansa maailmaan.
minä ymmärsin sen niin, että tuo äiti oli vahingossa teljennyt lapsen kellariin, jossa lapsi vahingoituttuaan kuoli. Syyllisyydentunne sai äidin tappamaan itsensä, jolloin pääsi mukaan kuolleiden maailmaan, myös sen lapsensa.
lopussa se mies alkoi myös saada viestejä (naiselta ja pojalta), eli nämä kutsuivat häntä luokseen. Mies hymyili -> ymmärsi viestin. Eli lopuksi kaikki kolme tulevat olemaan yhdessä. Siis onnellinen loppu.
En ollut kotona, mutta olen nähnyt sen leffateatterissa.
Nainen siis kuoli ja jäi "elämään" toiseen maailmaan kuolleen poikansa ja muiden elävien kuolleiden lasten kanssa.
Hänen poikansa siis kuoli, kun jäi loukkuun kellariin.
Sydäntä kylmäsi ko. leffa.
mies oli käynyt viemässä niiden haudalle ruusuja, ja myöhemmin löysi ruusunlehden talon lattialta. Nostaessaan sen ylös, sieltä alta löytyi kaulakoru (en muista, oliko se se sama, joka sillä naisella oli ollut, mutta luultavasti).
..se sama jonka se oli antanut sille vaimolleen.
Ne ei tiennyt siitä kellarista siksi eivät osanneet etsiä sieltä..
wikipediasta, että "Lauran pelatessa peliä lasten kanssa, hän huomaa lapsen piiloutuvan komeroon ja menee hänen peräänsä. Hän menee komeroon, ja löytää tapettien alta salaoven, joka johtaa Tomásin asuinpaikkaan, pimeään huoneeseen kellariin, josta hän löytää poikansa kuolleena."
Eli he eivät aiemmin edes tienneet kellarin olemassaolosta.
niiden poika kuoli, kun jäi jumiin sinne kellariin, mistä sen ruumis löytyi. Sitten äiti tappoi itsensä päästäkseen tuonpuoleiseen poikansa kanssa.