Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirkon epäuskoiset teologit eksyttävät!

Vierailija
18.07.2011 |

Timo Eskola kirjoitti joitakin vuosia sitten kirjan ”Ateistit alttarilla”. Se kuvaa pappeja tai teologeja, jotka haluavat kokonaan hylätä perinteiset kristilliset opinkäsitykset ja korvata ne toisenlaisilla opetuksilla. He eivät usko sovitukseen, viimeiseen tuomioon tai helvettiin. Tai sitten he epäilevät ihmeitä ja Jeesuksen ylösnousemusta. He sanovat, että nämä asiat tapahtuivat vain ihmisten mielissä mutta eivät todellisessa historiassa.

He myös käyttävät kristillistä sanastoa, mutta käytännössä antavat sille aivan uuden merkityksen. Esim. pelastus ei tarkoita enää helvetistä pelastumista ja pääsyä taivaaseen, vaan että ihminen löytää vapauden ja tarkoituksen elämälleen. Alkuperäinen merkitys on muutettu aivan toiseksi.

Tässä kirjoituksessa tutkitaan tällaisten ihmisten maailmankuvaa ja miten se poikkeaa tavanomaisesta kristillisestä käsityksestä. On mielenkiintoista, että monet heidän argumenteistaan ovat aivan samanlaisia kuin mitä ateistitkin ovat käyttäneet. Kyseessä on maailmankatsomus, joka on lähellä deismiä ja naturalismia. Tätä lähdemme tutkimaan.





Artikkeliin:

http://www.jariiivanainen.net/epauskoinenteologi.html

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mulla vaan varmistin lipsahtaa pois aina, kun Darwin vedetään peliin mukaan. Sitä seurasi taas ne samat vanhat kreationistiset väärinymmärrykset ja olkiukot.



Uskokoon jokainen mihin haluaa, mutta jos aletaaan käyttämään tiedettä argumenttina, pitää olla valmis myös keskustelemaan aiheesta teteellisellä logiikalla. Se sisältää myös omien väitteiden perustelemisen ;)



Se on kyllä kumma, että osa papeista pystyy jatkamaan virasssaan, vaikka elämänkatsomus on aika vahvan agnostinen tai jopa ateistinen. Tai soveltavat raamattua niin pitkälle, että perussanoma muuttuu ihan muuksi.

Vierailija
2/2 |
18.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että Jari iivanaisen katsoa mitä "epäuskoinen" tarkoittaa (lähinnä hämmästelevää).

Tarkoitetaanko tässä vääräuskoisia teologeja, vai sellaisia, jotka eivät usko Jumlaan? Vai niitä, jotka rohkenevat epäillä opinkappaleita?

Vähän sivuun avauksesta, mutta kannattaa ehkä muistaa, että protestantismin (johon ev.lut. kirkko kuuluu) nimi viittaa sanoihin "pro" ja "test", eli koettelemisen ja epäilyn puolesta. Fundamentalistit ovat erikseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi neljä