Kysymys haavasta/ihon punoituksesta...
Lapsi sai pari päivää sitten kunnon haavat polviinsa. Haavat näyttävät ihan "tavallisilta", eli aika ällön näköisiä tässä vaiheessa ja erittävät varsinkin rasvauksen jälkeen kudosnestettä mutta eivät ole erityisen "märkäisiä".
Sitä vaan tässä mietin, kun toinen polvi - jossa kaksi isompaa haavaa - punoittaa jonkin verran ja iho hieman kuumottaa... Kuuluuko tuo asiaan vai enteieekö tuo kenties tulehdusta tms.? En muuten tästä ainakaan tässä vaiheessa vielä huolestuisi, koska polvi ei kuulemma sinänsä särje, ei ole lämpöä tms. mutta olemme lähdössä ensi viikolla reissuun ja tuli mieleen, että pitäisikö käyttää lääkärissä "ihan varuiksi"..?
Kyselen ehkä tyhmiä, mutta ei ole mitään kokemusta asiasta aiemmin ja omista haavoista on jo sen verran aikaa.. :)
Kiitos jo etukäteen!
Kommentit (3)
On hyväksi havaittu, estää tulehduksia!
Tässä infoa:
Betadine Voide, Betadine Liuos
Vaikuttava aine: Povidonin ja jodin yhdiste.
Käyttötarkoitus:
Bakteerien ja sienten aiheuttamat ihon ja limakalvojen tulehdukset. Betadinea voidaan käyttää myös mm. haavojen ja palovammojen puhdistukseen sekä ihon puhdistamiseen ennen leikkausta tai muita toimenpiteitä.
Annostus:
Voidetta ja liuosta levitetään hoidettavalle ihoalueelle 1-2 kertaa päivässä.
Vaikutustapa:
Betadine desinfioi ihoa ja limakalvoja tappamalla monenlaisia mikrobeja, kuten bakteereita, viruksia, homesieniä, hiivasieniä ja alkueläimiä. Liuosta ja voidetta käytetään ihon erilaisten pikkuvaurioiden hoitoon. Tällaisia ovat mm. hiertymät, pienet haavat, palovammat sekä tulehtuneet ihottumat.
Haittavaikutukset:
Valmisteet eivät juurikaan aiheuta haittavaikutuksia. Joskus ne ärsyttävät ihoa tai limakalvoa. Ne eivät sovi niille, jotka ovat yliherkkiä jodille.
Raskaus ja imetys:
Liuosta ja voidetta voi käyttää raskauden ja imetyksen aikana.
Jos erittää kirkasta niin ei haittaa. Haavoja ei kannata desinfioida missään tapauksessa vaan huuhdellaan pari minuuttia ihonlämpöisellä vedellä. Ja haavaa ei kannata rasvata. Toki ympärysihoa voi rasvata. Mutta osta apteekista esim. Mepilex Border niminen haavalappu siihen, voi pitää parikin päivää ja antaa olla rauhassa. Paranee sen alla hyvin.
Totta kai iho punoittaa, ja on se tulehdusta. Ja näin pitää ollakin. Siellä se kroppa hoitaa itseään kuntoon. Mutta jos tulehdus leviää on se lääkärin paikka.
Jos et ole varma tuosta hoidosta, niin käy lekurissa ja kysy miten pitäisi hoitaa ja jos mahdollista, niin pyydä resepti hänen parhaaksi katsomalleen lääkkeelle (eli käytetään jos tarpeen).
Mutta itse lähtisin perushoidolla; näin lämpimällä ei haavasiteitä, vaan puhdistusta. Eli ei saa hautoa. Parissa päivässä pitäisi punoituksenkin olla kadoksissa.
En ole lääkäri tai hoitsu, mutta hyvin "tapaturma-altis", joten haavoja on tullut hoideltua. Ja onhan jäykkäkouristus piikki otettuna (ihan vastaisuuden varalle :)