Kommentit vastasyntyneen äidille kaupassa....
Vaikka Mari oli vastasyntyneen vauvansa kanssa kaupoilla. Työnteli tätä vaunuissa ja keräsi ostoksiaan koriin.
Joku tuntematon nainen tuli lähelle, hymyili, sanoi "Oi pikkuvauva!" ja kurkisti vaunuihin. Sitten hän katsoi kauhistuneena vauvan äitiä ja sanoi "Voi sillä on down?"
Äiti jatkoi ostosten tekoa, hedelmäosastolla jokin tuntematon mummo katsoi vaunuihin ja sanoi: "Mitä, onko sillä se tauti mikä se olikaan...!!!"
Äiti pääsee viimein kassalle, kassaneiti yrittää kurkistella vaunuihin ja kyselee onko vauva tyttö vai poika. Äiti kertoo että tyttö on. Kassaneiti venyttää kaulaansa ja kurkkaa vaunuihin, eka reaktio: "Ooooooooooh sillähän on down syndrooma!"
Kommentit (5)
Ne varmaan luuli että äiti ei ole huomannut asiaa ja ajatteli valistaa tätä...
Ois todella huono tuuri että noin moni käyttäytyisi noin asiattomasti. Huono provo ja todella säälittävä aihe millä herkuttelet.
mutta en nyt tiedä voiko sitä verrata. Vauvallani on todella paha vauva-akne. Siis tosi paha.
Jokainen vaunuun kurkannut on kommentoinut että oho vauvalla on pilkkuja tms!
En tajua miksi pitää noin kommentoida. Riittää että sanoo "Oi pieni vauva!" Se sopii kaikille eikä kukaan pahastu tai suutu.
Muttei ole kovin hienotunteista ihmisiltä.. kyllähän sä sen varmaan itsekin tiedät, ei sulle sitä tarvi erikseen enää todeta.