Tupakan poltto on niin white trashia!
huomasin sen amiskaverini juhlissa. tupakka haisi koko ajan ja tupakkapaikalla oli ruuhkaa. Meillä ei tupareissa kukaan polttanut, ei edes oltu varauduttu tupakointiin koska kukaan kavereistani ei polta!
t. maisteri
Kommentit (18)
täällä tohtori ja sen maisterimies. Molemmat poltetaan..
katsovat olevansa muita parempia arvostelemalla ja arvottamalla muiden tekemisiä omasta suppeasta katsantokannastaan.
T: akateeminen tohtorismies, jonka lähipiiristä n. 50% tupakoi ja 50% ei. Mitä sitten?
tupajointi osoittaa niin tietynlaista "järjen köyhyyttä" vaikka miten olisi maisterin paperit kädessä...
Sorry nyt vaan :)
poltetaan huomattavasti enemmän kuin akateemisesti koulutettujen parissa. Joten tilastollisesti on todella harvinaista, että tohtoreista polttaisi jossain porukassa 50%. Minun tuttavapiirissäni yksi polttaa, ei ole akateeminen, akateemisista ystävistä ja sukulaisista ei kukaan.
Ennenhän tilanne oli toinen, silloin oli ihan luonnollista, että 'herrat' polttivat sikareita ja naisilla oli imukkeissansa savukkeet. Mutta siitä on jo aika paljon aikaa.
tupakoinnista on tullut ns. alemman sosiaaliluokan juttu, kyllä se ainakin omassa tuttavapiirissä näkyy selvästi. Siinä missä vielä 10-15 vuotta sitten poltettiin tasaisemmin kaikissa piireissä niin nyt koulutetummat ovat melkein järjestään lopettaneet, mutta ne toiset eivät.
ettei siinä maisterin paperit paljoa pelasta. Roskasakkia.
suurelta osin "akateeminen" mutta myös AMK-taustaisia ihmisiä. Yliopiston käyneistä naispuolisista kavereistani ei yksikään polta, AMK-taustaisistakin vain yksi. Yhden tuttavan maisterimies polttaa, samaten osa mieheni di-kavereista.
Työpaikallanikaan kukaan ei polta yhtä sihteeriä lukuunottamatta.
Äitini valitettavasti polttaa, mutta hän onkin kansakoulun kasvatteja eikä muutenkaan ole kovin tiedostava ihminen, vaikka ihana ja rakas minulle onkin.
Eli aika vähäistä on tupakointi elämänpiirissäni. Kyllä nykyisin tuntuisi aika yllättävältä, jos ihminen, johon tutustun, pistäisi tupakaksi...
NYT mä tiedän mitä lyhenne WT tarkoittaa :D
ettei siinä maisterin paperit paljoa pelasta. Roskasakkia.
ovat toisten tekemisten arvostelijat, kyttääjät ja valittajat. Ei minustakaan tupakointi ole "hienoa", mutta ei se myöskään kenenkään arvoa alenna silmissäni. Sen sijaan arvoa alentaa rasismi, väkivaltainen käyttäytyminen ja humalassa jääkiekon MM-kullasta tai Raatteen tien torjuntataisteluista uhoaminen. Ne ovat valkoisen roskasakin erityispiirteitä.
T: tohtorismies
Sen verran kyllä täytyy myöntää, että salailen sitä nykyään jopa ystäviltänikin. Ihan pari parasta kaveria tietää ja loput luulee lopettaneen lasten saamisen aikoihin. (sorruin uusiksi...:() Kerran kärähdin yhdelle työkaverille terassilla tupakka kädessä ja oli tosi hämmentynyt. Istuttiin vielä samassa työhuoneessa niihin aikoihin. Työpäivän aikana en käynyt tupakalla, ellen käynyt kaupungilla.
Eli on se sosiaalisesti noloa nykyään. Aika harva koulutettu julkisesti enää röökailee...
puolustella järkevänä tekona. Tupakointi on tyhmää, ja vielä ihan hölmön näköistäkin.
Olipa sitten polttaja koulutukseltaan mikä tahansa.
tupakoijat.
enemmän köyhien ja alhaisen äo:n ihmisten hommaa joka tapauksessa.
polttavat ja juovat suhteessa tuloihinsa ihan kahjona.
kun se on niin addiktoivaa....MItä pitää saada tilalle, että luopuu tupakasta? Jos on vaikka jo akateeminen koulutus ja hyvä työpaikka, mutta ei ole päässyt?
kun se on niin addiktoivaa....MItä pitää saada tilalle, että luopuu tupakasta? Jos on vaikka jo akateeminen koulutus ja hyvä työpaikka, mutta ei ole päässyt?
ja joillekin heikoimmille myös korvaustuotteita. Nikotiinipurukumia, jonka voi sitten vähentää ja korvata tavallisella purukumilla aikaa myöten.
sosiaaliluokissa poltetaan enemmän kuin ylemmissä, mutta mullapa sattuu olemaan VTM-kaveri, joka poltti RASKAUSAIKANAANkin. Oli muutenkin päihdeongelmainen tuohon aikaan (ei kuitenkaan juonut), joten kaikkihan toki on mahdollista.
Se vie tupakanpoltosta saatavan hyvän olon. Mieheni ja veljeni pääsivät sillä eroon tupakoinnista.
Et voi olla tosissasi. Tämän on oltava provo.
Terv. akateeminen, jonka tuttavapiirissä moni akateeminen polttaa