Talon rakentjat tuntuvat sairastuvan muutavan vuoden sisällä
Tunnen useamman meihen, jotka ovat rakentaneet perheelleen talon työssäkäynnin ohella ja sitten jonkin ajan kuluttua on puhjennut jokin vakavampi sairaus. Onko rakentaminen niin iso stressi, että se voi aiheuttaa tällaista? Oletteko muut huomanneet tätä ilmiötä?
Kommentit (11)
Me ostettiin uusi talo, edelliset asukkaat oli asuneet siinä jotain 3 vuotta. Ihan oli homeessa, pakko oli muuttaa pois. Onneksi oli asumisoikeusasunto, niin sen kun lähti vaan.
johon rakensimme yhtä aikaa. Tunnetaan miehen kanssa läheisesti suurin osa eikä kukaan ole sairastunut mihinkään. Asuttu tässä nyt 5v.
Mun setä kuoli 50-vuotiaana, kun oli vuotta aiemmin rakentanut pojalleen talon. Sydän petti. Olisihan se sydän voinut aiemminkin pettää, ehkä.
Tunnen monen talon rakentajia täysissä voimissaan.
kun pariskunta tekee yhdessä. Se voi olla hyvinkin rakas ja tärkeä yhteinen juttu, puurretaan yhteisen perheen eteen:-). Miten siitä voisi stressaantua ja vielä sairastua? Tähän saakka paras aikaa meidän perheessä. Onneksi on vielä autotalli kesken ja muuta pientä, voidaan yhdessä puuhata;-D!
varmasti monelle on hirveä stressi duunin lisäksi kotona odottava rakennushomma. Ei kaikille tietenkään, mutta niille jotka ei niin hyvin osaa tai kaikki ei menekään suunnitelmien mukaan.
ja tottakai stressi ja rasitus ylipäänsä vaikuttaa ihmisen terveyteen.
Mut sekin vaikuttaa, että oikeasti useimmat rakentajat ovat sillä ikähaarukalla, jossa nyt vaan sairastutaan tiettyihin sairauksiin. Kolmekymppisillä puhkeaa krooniset pitkäaikaissairaudet, reuma ja astma ja allergiat ja diabetekset, viisikymppisillä prakaa selkä ja sydän.
varmasti monelle on hirveä stressi duunin lisäksi kotona odottava rakennushomma. Ei kaikille tietenkään, mutta niille jotka ei niin hyvin osaa tai kaikki ei menekään suunnitelmien mukaan.
Meillä kaikki meni suunnitelmien mukaan ja muuttamaankin päästiin etuajassa. En silti sanoisi, etteikö stressiä olisi rakentamisaikana ollut ihan riittävästi, kun kuviossa on lisäksi normaalit päivätyöt molemmilla ja pienet lapset. Kuukauden sisällä muutosta sekä mies että minut oli kiidätetty ambulanssilla sairaalaan... Onneksi ei kummallakaan ollut mitään kovin vakavaa, mutta olihan se pysäyttävä kokemus. Stressi varmaankin jotenkin laukesi.
tykkää rakentelusta ja on ylpeä rakentamastaan talosta piharakennuksineen.
Mulle taas rakennusaika oli kamalaa stressiä, lapsi ole pieni ja asuimme rakennusajan anoppilassa kun asunto meni kaupaksi odotettua nopeammin.
suunnitellaan. Ja siis rakennettu ei rakennutettu. Tosin miehen pitkään muhinut diabetes todettiin vasta raksojen välissä, mutta oireet on olleet olemassa jo vuosia ennen ensimmäistä projektia.
Nykymiehet ei kestä minkäänlaisia paineita. Toista se oli silloin kun Ingallsin Charles perhettään elätti.