Miten muuten te ajokortittomat vanhemmat
voitte ottaa vastuun lapsistanne hätätapauksissa, jos kerran on niin oleellisen tärkeää että aina toinen vanhemmista on ajokunnossa? Olen usein ihmetellyt järjenkäyttöä tuon asian suhteen, ja nimenomaan perusteena että mitä jos jotain sattuu ja lapsi pitää viedä vaikka lääkäriin.
Ehkä olen hiukan tyhmä, kun en ole koskaan ajatellut että aina pitäisi olla kykenevä ajamaan autoa. Käsittääkseni on jopa pariskuntia, joista molemmat ovat sokeita, eikä siis koskaan kykeneväisiä ajamaan autoa, ja heilläkin vaan on lapsia.
Kommentit (11)
Mun vanhemmilla ei kummallakaan ollut ajokorttia, ja seitsemän lasta... Isän mielestä taksialla ajo tuli halvemmaksi kuin auton pito (pikkukaupungissa asuimme, ja junat kulki)
Ei ole ollut kymmeneen vuoteen. Ei koskaan ole ollut tarvetta, ei edes sairastapauksissa. Taksi vie ja ambulanssi hakee jos pahasti sattuu.
...jos ei autoakaan ole, ei kai sitä voi hätätapauksessakaan mennä viemään vieraalta ihmiseltä autoa alta.
Ei kaikilla ole korttia, saatikka autoa.
että taksit ja ambulanssit kulkee vaikkei itse pystyisi ajamaan. Mutta palstalogiikan mukaan kun pitää aina olla ajokunnossa jos on lapsia, niin pistääpä vaan miettimään että miten sitten ihmiset ylipäätänsä saavat lapsensa säilymään hengissä ilman ajokorttia ;)
ap
voitte ottaa vastuun lapsistanne hätätapauksissa, jos kerran on niin oleellisen tärkeää että aina toinen vanhemmista on ajokunnossa? Olen usein ihmetellyt järjenkäyttöä tuon asian suhteen, ja nimenomaan perusteena että mitä jos jotain sattuu ja lapsi pitää viedä vaikka lääkäriin. Ehkä olen hiukan tyhmä, kun en ole koskaan ajatellut että aina pitäisi olla kykenevä ajamaan autoa. Käsittääkseni on jopa pariskuntia, joista molemmat ovat sokeita, eikä siis koskaan kykeneväisiä ajamaan autoa, ja heilläkin vaan on lapsia.
Ne, joilla on auto ja ajokortti, voivat määritellä olevansa juuri "ajokunnossa". Me autottomat voimme varmaan käyttää jotain muuta määritelmää? Esim. toinen vanhempi on kunnossa huolehtimaan lapsista? Tai toinen vanhempi on sellaisessa kunnossa, että kykenee toimimaan jos jotain sattuu?
Ihan mielenkiinnosta, onko teillä ap auto?
että taksit ja ambulanssit kulkee vaikkei itse pystyisi ajamaan. Mutta palstalogiikan mukaan kun pitää aina olla ajokunnossa jos on lapsia, niin pistääpä vaan miettimään että miten sitten ihmiset ylipäätänsä saavat lapsensa säilymään hengissä ilman ajokorttia ;) ap
Itselläni ei ole ajokorttia (epilepsian vuoksi), mutta mielestäni olisi hyvä minunkin olla "ajokunnossa" jos lapseni joutuu hätätilanteeseen, joudun tekemään vakavia päätöksiä ja menemään hänen kanssaan sairaalaan.
jos on sovittu, että hän on se, joka on vastuussa lapsista esim. mökillä, niin silloin hän on "ajokunnossa". Mikä tarkoittaa siis sitä, että juo max. yhden annoksen alkoholia ja on se vastuullinen aikuinen, joka pystyy toimimaan, jos jotain vakavampaa sattuisi.
enkä silti ryypiskele koskaan lapsen seurassa. En vaan näe miksi pitäisi juoda ilman aikuisseuraa.
Ainahan on olemasa ambulanssit jos oikein hätä ja taksin saa aina.
Naapuriakin voi vaivata jos niikseen on...