StarWars
Kun näköjään jo 5-vuotiaat pojat haluavat noita StarWars-leluja, niin miten on leffojen kanssa? Milloin lapset katsovat ko. leffoja? Tuskin vielä 5v!
Kommentit (6)
Legon sivuilta on saanut katsella ja pelata niitä ilmaisia peliversioita.
Ja YouTubesta on katsellut StarWars-aiheisia videopätkiä (piirrettyjä, animoituja, StarWars-peleistä olevia pätkiä, legoukoilla tehtyjä pätkiä, ja vissiin pätkiä leffoistakin). Tosin nuo ei kaikki pätkät ehkä ole kyllä ihan 5v. juttuja mutta ei nyt niin kauheita etten olisi antanut katsoa - meillä siis ei olla niin hysteerisiä noista etät mitä näkee. Isoveljien peleistä ja leffoista on kuitenkin nähnyt kaikenlaista aina sivusta välillä, koko ajan en pysty vahtimaan.
Ja 4 ja 6 osissahan on tosiaan ikäraja K7, eli silloinhan saa katsoa 2vuotta nuorempikin vanhemman kanssa. Katsoimme yhdessä tuon 4-osan, oli se kyllä ehkä vähän hurja mutta just siinä että yhdessä katsoessamme nyt vielä meni.´
Nää on hyvin perhekohtaisia juttuja.
Niin ja StarWars-lehtihän on myös kaupoissa saatavila, sellainen meillä on yksi.
Legon sivuilta on saanut katsella ja pelata niitä ilmaisia peliversioita. Ja YouTubesta on katsellut StarWars-aiheisia videopätkiä (piirrettyjä, animoituja, StarWars-peleistä olevia pätkiä, legoukoilla tehtyjä pätkiä, ja vissiin pätkiä leffoistakin). Tosin nuo ei kaikki pätkät ehkä ole kyllä ihan 5v. juttuja mutta ei nyt niin kauheita etten olisi antanut katsoa - meillä siis ei olla niin hysteerisiä noista etät mitä näkee. Isoveljien peleistä ja leffoista on kuitenkin nähnyt kaikenlaista aina sivusta välillä, koko ajan en pysty vahtimaan. Ja 4 ja 6 osissahan on tosiaan ikäraja K7, eli silloinhan saa katsoa 2vuotta nuorempikin vanhemman kanssa. Katsoimme yhdessä tuon 4-osan, oli se kyllä ehkä vähän hurja mutta just siinä että yhdessä katsoessamme nyt vielä meni.´ Nää on hyvin perhekohtaisia juttuja. Niin ja StarWars-lehtihän on myös kaupoissa saatavila, sellainen meillä on yksi.
mä luin kaikki tekstitykset ääneen pojalle kun katsoimme leffaa :).
on seurannut sitä Maikkarin piirrettyä. Annettiin katsoa se eka niistä alkuperäisistä leffoista, kun se ei ole kovin pelottava, mutta ei se oikein kiinnostanut. Olikohan liian vanhanaikainen? :D Minusta nuo uudemmat on liian pelottavia, kun niissä on pelottavan näköisiä hahmoja ja örkkejä.
Nyt pojalla on kirjastosta lainassa iso Starwars-kirja, jota suurella mielenkiinnolla luetaan.
Legon pleikkapelin kautta elokuvan juoni on kuitenkin tuttu.
Ne 70-luvun leffat on mun mielestäni kuitenkin sen verran kesyä kamaa, että varmaan noin 7-vuotias voi niitä jo ihan hyvin katsoa. Meidän 5-vuotiasta ei pahemmin itse elokuvat edes kiinnosta, koska tietää niiden olevan englanninkielisiä. Sit kun osaa sen verran lukea, että pysyy vähän kärryillä vuorosanoista, alkaa varmaan leffatkin kiinnostaa.