Espoon Kaupunginalueet - Mitkä hyviä perheille?
Olemme muuttamassa Espooseen (ulkomailta), ja etsimme asuntoa (omakoti-, rivi- tai paritalo) mukavalta lapsiystävälliseltä, turvalliselta, ja kohtuuhintaiselta alueelta. Mitkä Espoon kaupunginalueista mahtaisi sopia tähän, ja mitä alueita kannattaisi välttää?
Kiitos!
Kommentit (21)
Meillä sama tilanne. Päätimme muuttaa Tillinmäkeen lasten koulujen takia. Kannattaa tarkistaa mikä kielivalikoima lasten koulussa on, jos haluaa lasten opiskelevan jotain muutakin kuin englantia.
Täytyy kantaa korsi kekoon ja kertoa Kilosta.
Joku varmaan heti rientää muistuttamaan, että Kilon asemanseudulla on opiskelija- ja vuokrataloja, mutta niitä lukuunottamatta alue on todella tasokas ja kasvaa vauhdilla.
Ok-tontit menevät kuin kuumille kiville (meidänkin kadullamme postilaatikkoihin sujautellaan säännöllisin väliajoin kirjeitä, joissa perheet henkilökohtaisesti yrittävät ottaa potentiaalisten tonttien omistajiin yhteyttä ja ilmaista halukkuutensa ostaa rakennusoikeudellista maata)ja alueelta löytyy sekä uusia että vanhempia koteja. Rivareista paritaloihin ja ok-taloihin siis löytyy valinnanvaraa.
Päiväkoteja on sekä suomenkielisille että ruotsinkielisille, alueella useita kouluja (suomi, ruotsi ja englanninkielisiä ryhmiä). Siwan ja Alepan rinnalle on juuri avattu tuliterä K-supermarket, joten palvelut ovat kunnossa. Junalla Helsingin keskustaan tasan 15 minuuttia.
Jos olette varakkaita, yrittäkää saada ostettua omakotitalo Kilon Kuninkaisista. Jos säästöbudjetilla, junanradan eteläpuoli on hiukan edullisempaa.
Tilastojen mukaan Kilo on mennyt jo neliöhinnoissa Mankkaan ohi, mikä kertoo jotain alueen suosiosta. Kiloon haluavat etenkin lapsiperheet, jotka arvostavat erittäin hyviä liikenneyhteyksiä ja samaan aikaan rauhallista ja viihtyisää asuinaluetta. Kilossa on myös vanhasta arkkitehtuurista kiinnostuneille ihailtavaa: vielä sata vuotta sitten Leppävaaran ja Kilon pitsihuviloille matkattiin Helsingistä koko perheen voimin viettämään kesää "maalla". Kilolle tyypillisiä ovat myös vanhat tammilehdot ja pihojen päärynäpuut.
Anna mun kaikki kestää :DD
terv. Itsekin Kilosta
mutta nykyään pohjoiseenkin rakennetaan paljon kivoja alueita. tosin palvelut siellä on aika surkeat.
Latokaski vieressä myös - vähän edullisempi
Latokaski ja Mankkaa ton aiemman viestin lisäksi(tosin Kivenlahden kanssa olisin tarkkana, onko hyvää vai ei).
Ollaan asuttu nyt kohta 2 vuotta ja on tykätty. Palveluita ei ihan hirveesti ole (enää) kävelymatkan päässä, mutta koulu (ala-aste ja yläaste), päiväkoti ja pian myös kauppa löytyy. Rauahllista aluetta on ja myös tutun poliisin mielestä :D
... eivät kyllä ole hyviä alueita, ainakaan ne, missä on sitä vanhaa elementtikerrostaloa. Hinnat on tietysti ihan eri tasoa, kuin esim. kalliilla lähialueilla (Kaitaa, Iivisniemi, Saunalahti, Latokaski, Nöykkiö jne.)
T: Nöykkiöläinen :)
ja laurinlahti myös t: toinen nöykkiöläinen
... eivät kyllä ole hyviä alueita, ainakaan ne, missä on sitä vanhaa elementtikerrostaloa. Hinnat on tietysti ihan eri tasoa, kuin esim. kalliilla lähialueilla (Kaitaa, Iivisniemi, Saunalahti, Latokaski, Nöykkiö jne.)
T: Nöykkiöläinen :)
No ainakin lasilaakso kauklahden vieressä on ihanaa aluetta... ja Tapiolakin on ok.
Niin lippajärvi on tosi rauhaisaa. Ja omakotitalon saa Tapiolan rivarin hinnalla.
Lapsiperheelle helppo valinta. Yhtenäiskoulu ja päiväkoti, uudet sellaiset lähellä. Koulu vaikuttaa todella hyvältä!
on tosiaankin ihana alue, mutta sieltä ei ole taloja paljon myynnissä...
Rauhallista, vehreää, paljon lapsiperheitä, ihana asukaspuisto. Asunnot pääasiassa pienen perheen paritaloja.
Keskuspuiston laidalla olevia pientaloalueita, todella rauhallisia alueita.
Monikultturisuus kannattaa oppia varhain sillä tulevaisuudessa sitä tarvitaan entistä enemmän
välltäisin kivenlahti,soukka,matinkylä,suvela ja espoonkeskus
Iivisniemi on huomattavasti karumpi ja levottomampi kuin vaikka Soukka, jossa levotonta on tasan ostarin piha ja siinä pystyssä oleva tornitalo. Iivisniemessä ei muuten taida hirveästi olla noita pientaloja, joita AP kyseli...