Luonnollisen ja terveen laiha vs. elinvoimaton luuranko
Mistä johtuu, että jotkut näyttävät laihoinakin kauniilta ja elinvoimaiselta, iho on terveen värinen, kasvot kauniin pyöreät ja kroppa kauniin kiinteä ja terveen näköinen.
Kun taas nykyisin näkee enemmän näitä, jotka ovat kuivan laihoja, hedelmättömän ja elinvoimattoman näköisiä, posket lommoilla, iho harmahtava ja kuivakka, olemus riutunut.
Onko tässä kysymys ruokavaliosta ja sen koostumuksesta, liikunnasta, lihasmassan määrästä, ruumiinrakenteesta vai geeneistä?
Kommentit (2)
nykyään on vanhemmillakin( naisilla) paine olla hurjan hoikkia. iän myötä kuitenkin mm. rasvaa häviää kasvoista ja ihmisestä tulee hyvin hoikkana helposti riutuneen näköinen. vaikka eläisi kuinka terveesti. ehkä on vain normaalia, että paino hiukan nousee iän myötä ja kroppaan tulee pehmeyttä. en tarkoita tietenkään mitään ylipainoa.
... että sellainen joka on hoikka terveellisen, monipuolisen ruokavalion ja liikunnan ansiosta, näyttää aina hyvältä vaikkei olisi niin klassisen kauniskaan. Nälkäkuurilla riudutettu kuivan kesän orava on todella vain harmaa nahka ja kireä ilme :o/