Onko muilla kokemuksia? Talonyhtiön vesimaksuista
Eli talonyhtiössämme osa asukkaista haluaisi vaihtaa vesimaksun henkilöluvun perusteella maksettavaksi, kun se nyt on kuulunut vastikeeseen? Voiko meille viisihenkiselle perheelle siis tulla sata euroa lisää kuussa vastikkeen päälle vai miten homma toimii?
Kommentit (12)
Sehän on siellä määrätty miten se pitää veloittaa. Sitä ei voi muuttaa.
Jos sitä halutaan muuttaa siihen tarvitaan yhtiökokous ja yhtiöjärjestyksen muutokseen muistaakseni vielä joku isompi enemmistö kuin muihin päätöksiin.
Onneksi meillä on asuntokohtaiset vesimittarit. Me (2 aik. + 2 lasta) nimittäin saadaan vesiennakosta aina takaisin vähintään yhden henkilön maksut palautuksena ja se on paljon se. Osa naapureista taas joutuu maksamaan ennakoiden lisäksi vielä ylimääräistä vesimaksua kun mittarit on käyty lukemassa.
Ilmankos haluavatkin muuttaa systeemiä :D
Meillä oli rivarissa vesimaksu 17e/hlö eli 51e/kk,kun muutimme omakotitaloon ovat laskut olleet 35-40e/kk eli vähemmän kun maksetaan kulutuksen mukaan.
eli ei tarvitse maksaa erikseen veden lämmittämiseen kuluneesta energiasta. Meillä on laskettu, että todellinen vesimaksu asukasta kohti on 14 e, mutta lämmitys ja jätevedestä menevä maksu nostavat todellisen kulun 21 euroon.
rivitaloyhtiössä vesimaksu menee henkeä kohti, mikä on ihan ok. mittarin lukukin maksaa, joten asuntokohtaisesta tulisi lisäkuluja, mutta toisaalta silloin asukkaat olisivat säästeliäämpiä veden suhteen... hieman hankalaa myös se, että päätyasuntojen kulmalla on yhteiset ulkovesipisteet, joten keskiasuntojen asukkaiden on käytännössä mahdoton saada niistä vesi omalle takapihalle kastelua varten. eli jos olis vesimittarit, niin olis epäoikeudenmukaista että vesipisteitä ei ole joka asunnon ulkopuolella.
vesilaitos lähettää taloyhtiölle vuoden alussa kuluarviot tulevista vesimaksuista vuodeksi eteenpäin. Se jaetaan henkilölukumäärällä ja 12 kuukaudelle, niin siitä tulee sitten vesimaksu. Nykyinen on varmaan isompi sillä "jakaja" tuossa jakolaskussa on ollut vain ilmeisesti yhtiön asuntojenne määrä.
Olisihan se reilua. On itsestäänselvä asia että viisihenkinen perhe kuluttaa vettä enemmän kuin sinkku. Tosin huoneistokohtaiset vesimittarit olisi se reiluin systeemi.
tuohon vaikuttaa ap:n huoneiston koko ja sen suhde koko talon neliöihin sekä talon asukkaiden lukumäärä.
Suurin hyötyjä vaihdossa olisi isossa asunnossa asuva yksineläjä ja suurin hävijäjä pienessä asunnossa asuva iso perhe. Osa häviää ja osa voittaa pakostakin.
Vedenkulutus pienenee oleellisesti kun jokaisessa huoneistossa on oma mittari ja jokainen maksaa kulutuksen omasta pussista. Onneksi uusissa kerros- ja rivitaloissa näin onkin.
Itsellä rivarissa vesimaksu 7e/henkilö ja tasataan kerran vuodessa yli-/alijäämä (aika tasan menee meillä). Kerrostalossa oli 19e/henkilö. Eli kulutus on ihan toista luokkaa vaikka kuinka laskisi mukaan myös veden lämmityksen.
laskutusperuste on mittarilla kulutuksen mukaan. Meille tuli puolessa vuodessa hieman yli tuhannen euron lisälasku (muuten 56euroa/kk). Vaikka vietämme suurimman osan vapaa-ajastamme mökillä yms.
Kuka urpo maksaa tonnin jos on reaaliaikainen laskutus??
arvio vuoden alussa. Se pitää jakaa kuukausilla ja ehkä henkilöiden määrällä, ja laittaa kuukausimaksuksi. Vaikka olisikin sitten kulutukseen perustuva, tuosta on sitten helpompi tehdä pieniä korjauslaskuja kulutukseen nähden. Sanokaa isännöitsijälle, että tekee duuninsa oikein tai menee kaveri vaihtoon!
laskutusperuste on mittarilla kulutuksen mukaan. Meille tuli puolessa vuodessa hieman yli tuhannen euron lisälasku (muuten 56euroa/kk). Vaikka vietämme suurimman osan vapaa-ajastamme mökillä yms.
Aiemmin meilläkin oli edellisessa asunnossa, ja mielestäni ihan hyvä. Nyt asutaan rivarissa, ja meillä sisältyy vastikkeeseen. Mun mielestäni rivarissa vois olla asuntokohtainen, jolloin jakainen maksaisi itse kulutuksen mukaan.