Meillä on aviokriisi...ov
,jossa mie miettii haluuko jatkaa vai ei.Tilanne on päällä ollut viikon ja oma olo välillä tuskainen miehen päättämättömyyden vuoksi.
Juteltu ollaan paljon ja mies ei halua tehdä hätiköityjä päätöksiä.
Aluksi mies oli heti eron kannalla ja nyt miettii mitä aikoo.Saman katon alla elellään ja pahoja riitoja ei ole ollut.
MUTTA välillä mua ahdistaa tosi paljon ja olen painostamassa mtä mies aikoo.Rankkaa tulee olemaan olipa päätös mikä tahansa.
Neuvoja,vinkkejä tilanteeseen please!!
Kommentit (11)
ei sinulla ole oikeutta painostaa miestä päätöksenteossa. Hän miettiin niin kauan kuin miettii etkä voi kuin kärvistellä ja odottaa.
jos MIES on ollut uskoton, miksi hän saa päättää? Eikö hänen pitäisi lähinnä rukoilla anteeksiantoa?
5
mutta kun ei ole niin.Haluaisin jatkaa vielä miehen kannsa,mutta mies ei vielä tiedä haluaako jatkaa mun kanssa.
ÄLÄ ROIKU! Ota mies takaisin, jos todella haluat, mutta vain, jos katuu ja vakuuttaa lopettaneensa uskottomuuden. Kerro, että uutta tilaisuutta ei tule, ja pidä sanasi.
mies saa poltella kynttilää molemmista päistä. ja Hillua ja leikkiä ihmisten elämillä.
Itse en kyllä ruikuttas miestä, joka kusipäisesti pettänyt ja vielä kiusaa sillä ajatuksella, että jattäis mut mielellään toisen vuoksi, vaikka heti.
NO Way! Mies ulos ja moido. On kyllä vähän mies hyvälle opetettu, kun petturiakin vielä rukoillaan takaisin. Kivahan hällä on kun on oikein valinnanvaraa...
Sano, että sulla oikeus päättä ehdoista, kun ja jos eroatte ja mies voi vapaasti mennä uuden naisen matkaan, etkä itke perään!
Jos miehen taytyy miettia jatkaako sun kanssa, niin eiko tuo itsessaan jo vastaa kysymykseen etta kannattaako tuollaisen miehen kanssa jatkaa?
Jos mies on ollut uskoton eika nahtavasti edes kadu tekojaan, niin eikun pellolle vaan ja potku persuksiin. Sitten alat huolehtimaan itsestasi, omasta henkisesta hyvin voinnistasi ja ulkonaostasi, ja ennenkuin huomaatkaan loydat miehen joka ansaitsee sinut, ja joka tietaa haluavansa suhdetta kanssasi.
... että kävi kummin vain, helppoa ei tule olemaan. Ja niin se on. Vaikka mies jahkaamisen jälkeen päättäisi haluta jatkaa, kummittelee uskottomuus ja miehen lähtöaikeet sinun mielessä ehkä monia monia vuosia. Ja jos mies on nyt epävarma haluaako jatkaa, niin epäilen vahavasti, jaksaako kestää sun ahdistusta, pelkoa, vihaa ja surua, mitä kaikkea toi tilanne sitten sussa aiheuttaakaan. Huonoltahan tuo vaikuttaa, jos mies ei ole pahoillaan ja jahkaa tuolla tavalla. Ei taida ainakaan osata ottaa sinua kunnolla huomioon. Ja ei se mihinkään muutu yks kaks. Ja vaikka joskus hitaasti muuttuisikin, se vaatisi miehesi lujaa tahtoa muuttaa omaa asennetta ja teidän välisiä asioita.
Kannattaa miettiä, oletko valmis kestämään jatkuvaa epävarmuutta ja kipua ja miehen aina uusia lähtöaikeita. Jatkaminen ja asiasta yli pääseminen vaatii teiltä molemmilta lujaa tahtoa.
Älä jää roikkumaan löysään hirteen ja rukoilemaan miestäsi takaisin. Teki hän miten tahansa, joudut aina miettimään uskottomuutta ja luotettavuutta - varsinkin jos mies ei edes kadu vaan kokee tehneensä oikein. Anna miehen pään hajota ihan rauhassa, hän on tehnyt sinulle julmimman mahdollisimman tempun ja olisikin oikein, jos hänen päänsä hajoaisi. Kerjäähän hän oikein verta nenästään.
Nyt panostat itseesi ja haet apua. Käy vaikka yksin pariterapiassa -se valmistaa sinua henkisesti eroa varten tai parisuhteessa jatkamiseen pettämisen jälkeen. Puhu ystävien ja sukulaisten kanssa. Ota omaa aikaa ja käy kampaajalla, kasvohoidossa, uudista vaatekaappisi ja lähde ystävän kanssa pienelle viikonloppumatkalle. Ansaitset tuon kaiken. Et selviä yksin, vaikka kuinka vahva olisitkin. On järkevää vain panostaa omaan mielenterveyteensä, oli tulos mikä tahansa.
Valmista elämääsi myös uusiksi siltä osin, että et ole mikään miehen pikkupiika, joka nöyrästi pesee pyykit ja tekee ruoan. Panosta itseesi, ystävyyssuhteisiisi ja sukulaissuhteisiisi. Ne ovat nyt niitä pysyviä turvaverkostoja, joita tulet tarvitsemaan ja joita tarvitset nyt. Hanki itsellesi vaikka uusia ystäviä, jos ei löydy vanhoja. Aloita uusi harrastus.
Anna miehesi nysväillä mitä ikinä huvittaa omalla tahollaan. Älä kysele äläkä painosta ainakaan kuukauteen, tee vain omia juttujasi.
Kun olet saanut itseesi vähän selkärankaa, ilmoita miehellesi, että päätös pitää olla tehty viikossa ja jos mies jää, niin hänen pitää olla valmis pariterapiaan. Ja sitten työnnät avioerohakemuksen olohuoneen pöydälle. Tällä osoitat, että olet siihen valmis etkä jää siksi vastaanottjaosapuoleksi, jota mies voi pompottaa mielensä mukaan.
Ota oma elämä haltuusi.
Miten ihmeessä jollain voi olla noin alentavaa tuo elämä. Mies miettii ja mies pähkäilee ja mies funtsii ja mies, mies , mies miettii josko jatkais vanhan akan kanssa kun on päässy jo uuden makuun.
Mies on tehnyt aviorikoksen ja nyt ei halua tehdä hätiköityjä ratkaisuja?
Oletko todellakin niin naivi etet tajua miehes tekevän uusia aviorikoksia tän jälkeen -oletko tosiaan niin naivi??? Vastaisitko, haluan todella tietää.
kyseessä on siis kolmiodraama:(