Hauskasti uutisoitu mamuraiskaus
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011060713851087_uu.shtml
Tuossa taisi käydä vielä niin, että naisen poikaystävä hakkasi raiskaajan. Silti poliisilla kesti näin kauan saada poju kiinni.
Kommentit (8)
Se toinen, jossa raiskaaja sai poikaystävältä samanlaisessa tapauksessa turpiinsa oli eri tapaus. Tässä raiskaaja oli ihan suomalainen kaiketi ja juoksi karkuun.
et usein ulkomaalaisen tekemä raiskaus otsikoidaan seksuaalista väkivaltaa ja suomalaisen tekemä on aina raiskaus.
et usein ulkomaalaisen tekemä raiskaus otsikoidaan seksuaalista väkivaltaa ja suomalaisen tekemä on aina raiskaus.
Tuossahan lukee otsikossa raiskaaja, leipätekstissä puhutaan seksuaalisesta väkivallasta. Tekijän taustasta ei tietoa. Mene hoitoon ja äkkiä.
naista? Vaan jäi yrityksesksi ja joten silloin uutisointi seksuaalista väkivaltaa on oikeampi. Ja raiskari-otsikko ikäänkuin puhuu tilanteesta pahempana kuin se oli, ei lievempänä.
et usein ulkomaalaisen tekemä raiskaus otsikoidaan seksuaalista väkivaltaa ja suomalaisen tekemä on aina raiskaus.
tai ulkomaalaistaustainen muutenkaan?
Tuo sun tutiseva mamupelkosi on suorastaan vaarallista. Niiden lääkepurkkien kyljissä on ohjeet siitä, kuinka usein lääkkeet on nautittava tasaisen vaikutuksen ylläpitämiseksi. Seuraa niitä.
a) "Hauska" ei nyt ole adjektiivi, jota voisi käyttää tämän uutisen yhteydessä lainkaan tai joka sopisi millään tavalla samaan virkkeeseen "raiskauksen" kanssa.
b) Missä kohtaa puhuttiin maahanmuuttajuudesta mitään?
Ei tapauksen uutisoinnissa, ei itse tapauksessa eikä siinä ettei sun lääkitystä vaan kerta kaikkiaan saada kuntoon.