VITTU kun nää pakkaset jo loppuis!!!!!
Kommentit (53)
pistää vaan enemmän vaatetta päälle niin hyvin tarkenee.
Kivempi kulkea ulkonakin kun ei ole liukasta (niinkuin nollakeleillä on).
Lasten vaatteetkin pysyvät siistimpinä kun peuhaavat lumessa eivätkä hiekassa.
10 asteen pakkasella ne vaatteet pysyy ihan yhtä puhtaina kuin 20 asteen pakkasellakin, eikä ole liukasta... Ja 1½-vuotiaan sormien ja varpaiden lämpinä pitäminen -20 asteessa on haastavaa kun ulkoilla haluaisi sen pari tuntia aamu- ja iltapäivällä... Kyllähän aikuinen pärjää, mutta lapsen ääreisverenkierto on surkea.
Eli tänne vaan sitä 10 astetta lauhempaa säätä kiitos.
-2
pistää vaan enemmän vaatetta päälle niin hyvin tarkenee. Kivempi kulkea ulkonakin kun ei ole liukasta (niinkuin nollakeleillä on). Lasten vaatteetkin pysyvät siistimpinä kun peuhaavat lumessa eivätkä hiekassa.
kun kasvot jäätyvät ja paleltuvat. Jos 20 asteen pakkasessa on tunnin verran ulkona, niin kyllä alkaa jo posket paleltua
kun takana ainakin kaksi lähes lumetonta talvea. Tuntuu oikeasti talvelta:) Eikä palellu, kun on tarpeeksi päällä eikä seiso paikallaan.
helsingissä riitti lunta ainakin loistavasti.
kun takana ainakin kaksi lähes lumetonta talvea. Tuntuu oikeasti talvelta:) Eikä palellu, kun on tarpeeksi päällä eikä seiso paikallaan.
Ollaan oltu lasten (2v ja 4v) ulkona joka päivä vähintään 1,5 tuntia putkeen. Hyvin tarkenee kun pukee kunnolla päälle. (keskivartaloon tarpeeksi villaista niin kädet ja jalatkin pysyvät lämpimänä)
pistää vaan enemmän vaatetta päälle niin hyvin tarkenee.
Kivempi kulkea ulkonakin kun ei ole liukasta (niinkuin nollakeleillä on).
Lasten vaatteetkin pysyvät siistimpinä kun peuhaavat lumessa eivätkä hiekassa.
Paha astma, jolloin keuhkot ei kerta kaikkiaan kestä kylmää raakaa pakkasilmaa. Pirtissä pysytään ja ihaillaan lunta ikkunasta. Ulkona ollaan vaan lehdenhaku- ja roskienvientikeikkojen verran sekä autolle kipaisun verran...
neljä tuntia päivässä, jos siellä kerran paleltuu!! On nyt ihme, jos mammat ei osaa sopeuttaa ulkoilua vallitseviin keleihin. Jos on kova pakkanen, niin ulkoiluaikaa lyhennetään. Eikö tuon luulisi olevan itsestäänselvää.
ja sen ääreisverenkierto!
Meillä ainakin lapset pärjää pihalla. 1- vuotiasta saa vähän vilkuilla ettei naamaa upota hankeen!
Ihme porukkaa "ei oo hyvä, tulis jo kesä ja kärpäset -taas vingutaan miten on liian kylmä"!
:(
Mikään ei oo niin kivaa kuin pakkasessa lumityöt ja lumileikit!!
että leikitään suojaisissa paikoissa. Niin sitten meilläkin rakennettiin lumesta pulkkamäki aitan eteen, koska siinä on tyyni kohta. Aitan takana olisi kyllä luonnonmäki, mutta siellä on viimaa tyynelläkin keleillä, joten se on tappopaikka poskille. Ei siellä viimassa voikaan olla, tai posket paleltuu.
Kannattaa sopeutua tilanteisiin, eikä puskea vain härkäpäisesti eteenpäin olosuhteista välittämättä.
Sit on välillä kiva, kun on vaan -10, niin voi käydä pyöräilemässä. Mä oon oppinut pukeutumaan oikein: toppatakki/tuulitakki, jonka alla villaa ja fleeceä, tuulihousut, joiden alle laitan sukkikset, villakalsarit ja fleecehousut, kahdet villasukat, huopikkaat pipo ja huppu sekä lampaannahkakintaat. Kuorrutus kaulaliinalla. Ei palele.
2,5-v:n kanssa ulkoilu vielä onnistuis, kun pukeutuu oikein ja lyhentää ulkoiluaikoja. Mutta perheessä myös vauva, jota en viitsi nukuttaa ulkona näillä keleillä. Tästä seuraa sitten se, ettei esikoinenkaan pääse ulkoilemaan, muutoin kuin viikonloppuisin, silloin on isä vauvan kanssa kotona.
Eli kiitos niitä -10 kelejä myös tänne =)
Auto ei lähde aamulla käymään.
Kun lähtee niin jumalaton ikkunoiden raaputtelu.
Vaihteet ei halua mennä päälle.
Navetalle kun pääset niin ensimmäisenä ovi niin jäässä ettei aukea.
Putket jäässä, lantakone jäässä, lattia jäässä.
Vauvojen kanssa ei pääse ulos, koirat taas on pakko ulkoiluttaa.
Riittää jo!!
tammikuun puolivälissä.Lopputalvi pitäisi olla paukkupakkasia.Tänäänhän luvataan Ruotsin Taalainmaalle -44C.
kun on suojasää, toivotaan pakkasta. Talvella toivotaan sen loppumista ja kesällä on liian kylmä ja toivotaan lämmintä.Kun on lämmintä, sitä onkin liikaa ja toivotaan helteiden loppumista kun ei sada ja marjat ei kasva. Kun sataa, toivotaan niiden loppumista kun ei päästä ulos. Syksyn alkaessa toivotaan talven tuloa kun on niin pimeää. Kun tulee lunta, sitä tulee liikaa. Ja nyt kun viimein on pakkasta ja lunta niin sekään ei ole hyvä.
aika harvoin tämä sää siis on sellaista kuin haluttaisiin :-)
neljä tuntia päivässä, jos siellä kerran paleltuu!! On nyt ihme, jos mammat ei osaa sopeuttaa ulkoilua vallitseviin keleihin. Jos on kova pakkanen, niin ulkoiluaikaa lyhennetään. Eikö tuon luulisi olevan itsestäänselvää.
Mutta sitähän tässä just toivottiin että voisi lauhtua vähän jotta voisi olla siellä ulkona. Kun ei sisälläkään jaksa aina olla!
Ja mun mielestä myös riittäisi max 10 astetta pakkasta. Silloin vielä hyvin tarkenee eikä tarvi pelätä poskien tms paleltumista. Ja on ihan "oikea talvi" eikä edes liukasta.
Lisää pakkasia! Ei pääse taaskaan kunnolla pihalle!!!
Jos olisi sellaiset 5-10 pakkasastetta niin olisin tyytyväinen... Silloin voisi ulkoilla paremmin lapsen kanssa ja nukuttaa häntä pihalla...
Vaan hittovie nämä -20 asteen pakkaset vaan jatkuu.. On kyllä ahterista moinen.