Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Missä hyvinkäyttäytyvät lapset ovat ja kenen kasvattamia he ovat?

Vierailija
29.10.2005 |

Palsta antaa ymmärtää, että kaikki kakarat -naapurin siis- ovat kauheita käytökseltään, ulosanniltaan ja vaikkapa pukeutumiseltaan. Kaikki aikuiset -naapurit siis- ovat huonoja kasvattajia ja ihmisiä yleensäkin.

Kuitenkin jokainen väittää itse kasvattavansa lapset juuri oikein ja jokaisen lapset käyttäytyvät hyvin. Missä heitä oikein pidetään, kun palstalaiset eivät koskaan ole nähneet heitä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niiden vanhemmat viettävät päivät palstalla, joten lapsetkin on sidottu olemaan sisällä.



" Kunpa Luoja olisi antanut minulle naapurin kakarat, heidät sentään olisin osannut kasvattaa."

Vierailija
2/4 |
29.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat ihan veljeni ja hänen vaimonsa kasvattamia. Samaan aikaan ovat kyllä vilkkaita ja avoimia ja puheliaita, mutta kohteliaita, huomaavaisia ja heillä on mainiot käytöstavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä Vilijonkalla (tai Vilijaanalla) ole erityisen hyvinkasvatetut lapset ;)

Vierailija
4/4 |
29.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsukaista, jotka välittävät toisistaan. Edes vanhin ei ole lainkaan osoittanut mutasukkaisuuden merkkejä kahdelle pienemmälle, jotka varmasti saavat huomiota tällä hetkellä enemmän. He käyttäytyvät joskus hyvin ja joskus niin kuin lapset käyttäytyvät. Heidän vanhempansa ovat melko nuoria ja kasvattavat varmaan lapsensa ihan maalaisjärjen pohjalta. En usko että kovinkaan paljon lukevat kasvatusoppaita, tuskin ehtisivätkään.



Uskon siihen että tietyt rajat pitää lapsella olla, mutta välillä pitää lapsen saada myös tuulettaa ... leikkiä, kiljua, riehua. Koska sitä energiaa tosiaan heillä riittää. Ja meidän aikuisten pitää sitä välillä jaksaa kuunnella, vaikka vähän väsyttäisikin : )



Maailman ylpein (eikä lainkaan puolueellinen) täti