Onko minulla mahdollisuutta saada mitän työttömyyskorvausta,
jos olen hiljattain valmistunut yliopistosta, eikä työkokemusta vielä ole. Äitiysloma loppuu juuri. Aika huono työtilanne näin opena. Onko khh-tuki ainoa mahdollinen tässä tilanteessa?
Kommentit (6)
Jos olet valmistunut, sinulla on oikeus työmarkkinatukeen, mutta siihen saattavat vaikuttaa mahdollisen puolisosi tulot. Ilmoittaudu työkkäriin heti työnhakijaksi, työttömyysturvaa ei makseta takautuvasti.
Sen aikaa siis on pitänyt maksaa liittoon, jotta sieltä saisit päivärahaa.Muuten tosiaan miehen tulot otetaan huomioon, ja jos hänen tulonsa ylittävät 1 704 e/kk, niin mitään et saa.
Työttömyyskassan jäsen pitää olla, liiton ei. Myös liittojen kassoissa on tämä mahdollisuus vaikka eivät sitä kovasti mainosta. Ansiosidonnainen tulee joka tapauksessa valtiolta, kassa on vain välikäsi.
En nyt muista tarkemmin miten nuo menevät, katso Kelan sivuilta. Mutta jos kuulut esim. yleiseen työttömyys kassaan ja työssäoloehto täyttyy saat rahaa. Ja tämä ei liity mitenkään omaan alaan, vaan jos vaikka olet kaupan kassalla ollut opiskelujen aikana ja kesätöissä niin nuo lasketaan mukaan. Opiskelu ja äitiysloma pidentävät sitä "tarkastelujaksoa". Eli jos olet vaikka vuosiakin sitten ollut töissä mutta lapsien saamisen/opintojen vuoksi aikaa on siitä kun tehnyt täyttä työviikkoa niin saata jotain saada. Tosin sinun pitäisi kuulua liittoon/työttömyyskassaan. Kelasta voit jotain saada, mutta heilläkin jonkinlainen työssäolemisehto, jos se ei täyty puolison tulot vaikuttavat ja et varmaan saa mitään.