Rv 37+2 ja en jaksa tehdä mitään.
Aivan pakolliset kotityöt hoituu, mutta pakosta ja viimetipassa.
Paljon olisi kotona tehtävää, siivousta, leipomista jne.
Mutta en jaksa.
Kaksi viikkoa vielä tätä laiskuttaa, jos vauvan syntymän jälkeen olisin pirteämpi.
Kommentit (7)
Onko sulla jokin perussairaus tai raskausajan vaiva, jonka vuoksi ehkä olet noin uupunut? Itse olen myös virtaa täynnä, nyt kyllä vasta rv 31, mutta kolme kertaa ollut elämäni kunnossa rv 42+ asti :-)
viikkoja 36 ja risat enkä jaksa eikä huvita mikään. kaikki vauva-asiat laittamatta kotona ja ahdistaa ja pelottaa.
joka sinua noin väsyttääkin. Onnea loppuraskauteen!
ja kyllä minuakin väsyttää ihan sairaasti. En jaksais oikein mitään tehdä ja kun kuitenkin pakosti yrittää niin sattuu niin paljon ja joka paikkaan että meinaa itku tulla. Mahakin on jo niin iso että ei pysty oikein mitään noukkimaan lattialta ja tiskatessa maha hankaa tiskipöytään mistä seuraa mahakipua ja huono asento---> selkävaivoja. Nyt on alkanut molemmat kädet puutumaan kun esim. tiskaa ja johtuu siitä selästä..joku päivä on ollut niin että ei ole mitään asiaa sängystä kun vessaan, syömään ja juomaan.IHANAA!!
yhtään kyykkiä alaspäin ja imuroinnit muut käy kauhean kipeää. Samoin astianpesukoneen tyhjentäminen alatasolta.
Vauva on jo nyt 3,5 kg ja maha aika valtava.
ap
Mullakaan ei tää raskausaika ole mitenkään energisen hehkuva!
Mulla on hemoglobiini aika alhaalla, joten liikunnan kanssa on vähän niin ja näin. Jaksan tehdä ihan lyhyitä pätkiä jotain päivän aikana, esim. aamulla ihan pienen astangajoogasession ja päivän aikana 2 pientä kävelylenkkiä.
Lisäksi olen ihan hirveän kömpelö köntys. Vaikka maha on tosi pieni (ja tuli myöhään esiin), mä kävelen tosi jäykästi. Selkä on kipeä, jalka ei nouse ja mun pitää ähkiä kun esim. nousen istumaan.
En usko, että tää paranee tästä, kun maha kasvaa...
Saisitkohan jonkun kaverin tai sukulaisen auttamaan leipomisessa, ruuanlaitossa ja muissa hommissa? Jos joku kävis pari kertaa sua auttelemassa, olisi mukavampaakin kuin yksikseen tekeminen.
minulla 37+6 ja koko raskauden on ollut virtaa kuin pienessä pitäjässä. Mitä nyt pieniä kipuja jo tässä vaiheessa tullu joka liikkumista hiastaa, mutta muuten ihana olo. Mies on sanonut useasti minulle "sie niin hehkut". Tosin olo alkaa olla malttamaton jo ko tekis mieli saaha tämä pikkunen jo syliin.
Jaksuja sinne. Äkkiä se aika menee.