Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko hammashoitajia paikalla? Millainen koulutus pitää olla?

Vierailija
28.10.2005 |

Pääseekö oppisopimuksella?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli lähihoitaja suuntautuneena siihen hammashoidon koulutusohjelmaan.

Vierailija
2/3 |
30.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

oppisopimuksella lukea hammashoitajaksi. Siis missä silloin työskennellään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

haluutko hammashoitsuks. Itse olen valmistunut lähihoitajaksi suu -ja hammashoidon koulutusohjelmasta v. 2002 ja päiväkään en ole niitä hommia tehnyt työharjoittelujen jälkeen. Ei siksi et ei ois töitä vaan siks ettei ainakaan mulle sovi yhtään: hammashoitaja on hammaslääkärin orja -oikeesti! Sun pitää vaan seurata kokoajan mitä se tekee ja yrittää arvailla mitäköhän se seuraavaksi tahtoo. ja auta armias jos et lue ajatuksia riittävän nopeasti... Ja kun koulutus kestää (koulutusohjelma) vuoden, niin oot aikas ummikkona. Itse valmistuin kiitettävin paperein koulusta, mut tuntu ettei osaa mitään. Ei hirveesti ehdi oppia noin laajasta alasta vuodessa.



Oppisopimuksella voi päästä yksityiselle puolelle, mut se vasta onkin se itse helvetti... Hammaslääkäri kun on usein yrittäjä, ahne sellainen: kaikessa säästetään: ajassa, puhtaudessa, välineissä... Itse mm. toimin harjoittelupaikassani siivoojan sijaisena ja yleisenä pilaknkohteena. Ja useat hammaslääkärit pitävät hoitajia eläintä alhaisempana olentona, koska ei ole korkeakoulutettu. Kunnallisella puolella vielä menettelee, kun molemmat ovat saman työnantajan listalla.



En todellakaan tajunnut alalle lähtiessäni, kuinka kylmä ja tunteeton ala se on. Mietippä tekeväs min.8 h/pvä työtä ihmisen kans (siis hammaslääkärin), joka ei yhtään arvosta sua. Olette myös fyysisesti n. 40cm. päässä toisistanne... Koko ajan saat miettiä miten voisit parhaiten miellyttää lääkäriä, ettei se suutu. Muutenkin hammashoito on sekunnin tarkkaa puuhaa koko päivän, joten ajatukset eivät saa karkailla. Et siis ajattele mitään muuta suurinpiirtein koko päivänä.



Toki on varmasti olemassa mukaviakin h.lääkäreitä, mutta ihan oikeasti fakta on et useimmat ei oo kovin lutuisia. meidän ryhmäs oli 15 opiskelijaa, joista ehkä 3 sanoi harjoittelun olleen ok.



Mieluummin olen pyyhkinyt mummujen pyllyjä ja saanut suurta arvostusta tärkeästä työstä. Nyt luen toista koulutusohjelmaa, koska tahdon pätevyyden muuhun, sillä en todellakaan ainakaan kovin pitkään voisi tehdä hammashoitajan hommia menettämättä mielenterveyttäni. Mut kiva jos se jollekin sopii.



sori jos kuullosti ankealta, mut sitä se mulle oli. Ehkä sä olet oikea siihen hommaan (jos sulla ei ole omaa tahtoa eikä ajatusmaailmaa...)! ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yksi