Tampereen kaupunginosat ja asuinalueet
Suunnitteilla muutto Tampereelle, mutten kaupunkia kovin hyvin tunne. Kertokaa siis vähän Tampereen eri alueista - vuokrataso, turvallisuus ja yleinen ilmapiiri, alueen lähipalvelut, etäisyys ja bussiyhteydet keskustaan. Yhtä kämppää tarjottu Raholasta, joten etenkin siitä saa kertoa.
Kommentit (11)
Jos, niin, silloin tärkeintä, että alueella hyvä koulu, ja päiväkoti.
Silloin suosittelen Kalevaa ja Tammelaa. Kävelymatka keskustaan ja hyvät koulut ja päiväkodit. Alueet rauhallisia, ei ns. ongelma-ainesta kuten Hervannassa ja Tesomalla. Suht edullisia vuokra-asuntoja on www.vts.fi, sieltä näet eri alueiden asunnot ja vuokrat ja pohjapiirrustuksiakin.
Vaikka lähellä keskustaa, silti viheralueita ja puistoja, esim liikennepuisto Kalevassa, ja myös Kalevan uimahalli, Prisma ja muita kauppoja.
Rahola on ihan jees, samoin Epilä. Annalan uudet alueet, Hakametsä, Kissanmaa, Pappila...
Tesomalle tai Multisiltaan niin hyvin menee
Tesoman kaupat ovat lähellä ja busseja kulkee.
Lielahti/Lintulampi on myös ihan kivaa aluetta, kaikki palvelut löytyy, ja tarvittaessa bussilla pääsee nopeasti kaupunkiin.
Tesoman kaupat ovat lähellä ja busseja kulkee.
Lielahti/Lintulampi on myös ihan kivaa aluetta, kaikki palvelut löytyy, ja tarvittaessa bussilla pääsee nopeasti kaupunkiin.
Ja Lielahdesta tosiaan pääsee bussilla kaupunkiin, mutta nopeasti?
ja Lielahdesta bussi kulkee puoli tuntia keskustaan, minusta se on aika kaukana
Kai tuo on suhteellista, ei se 25min matka Keskustorille minusta niin pitkä ole. Kyllä se bussi sieltä Hervannasta tai Holvastistakin tuon ajan keskustaan ajaa.
Ja tuo lännen ruuhkaisuus on kyllä ihan puppua.
Missä on työpaikka tai koulu, minkä ikäisiä lapsia, onko jotain tiettyjä harrastuksia jne jne.
Kai tuo on suhteellista, ei se 25min matka Keskustorille minusta niin pitkä ole. Kyllä se bussi sieltä Hervannasta tai Holvastistakin tuon ajan keskustaan ajaa.
Ja tuo lännen ruuhkaisuus on kyllä ihan puppua.
Lielahti on luksusta verrattuna Hervannan monikansalliseen slummiin.
Jos 20-25 bussilla ihan ydinkeskustastaan on paljon kannattaa pysyä nurmossa.
Sitäpaitsi lielahdessa on jo lähes kaikki tarvittavat palvelut että keskustaan ei aina tarvetta ole.
Ottaakaa selvää miten kauan keskustan lähiöissä matkustaminen kestää los Angelesissa
Härmälään lähelle Pirkkalan rajaa valmistuvia uusia kerrostaloja, niissä myös vuokrataloja. Alue on lähellä järveä ja muutenkin kiva. Ihan vieressä on kauppoja ja pieni ostoskeskus sekä bussiyhteys keskustaan, johon tulee vissiin viitosen kilometriä. Toinen kiva alue on Hatanpää. Kumpikaan ei varmaan ihan halvimmasta päästä vuokraa ajatellen ole.