PÄIVÄKODISSA EI OLE KEHITYSKESKUSTELUJA, USKOKAA!
Niitä käydään päiväkodissa vain henkilökunnan ja esimihehen kesken! Lapsilla/vanhemmilla ei ole kehityskeskusteluja! Ne ovat varhaiskasvatussuunnitelma-keskusteluja. Aivan eri asia!
Kommentit (12)
Tuskin kukaan niitä tosissaan kehityskeskusteluiksi kutsuu, ainakin meilä se nimitys on ihan pekkä vitsi. Voi olla että päiväkodissakin vitsi on jäänyt pysyvään nkäyttöön.
Meillä tuollaisia käydään avioliitossakin.
Kun ei aina muista, että käydäänkö vasukeskustelua lto, erto vai peräti relton kanssa, niin on helpompi vain kutsua kehariksi. Siis sitä keskustelua.
käymästä kehityskeskustelua, siis nimeämään keskustelun näin. Koska jossakin virallisessa paperissa lukee, että varhaiskasvatus pla plaaa.
väliä sille keskustelun nimellä on? Se nyt vaihtuu aina riippuen siitä mikä sana on muodissa.
vai pääsenkö kuulemaan esimies-alainen -keskustelua?
puolelta kutsutaan ja varataan kehityskeskusteluaikaa.. ei täällä ainakaan kukaan koskaan puhu varhaiskasvatussuunnitelmakeskustelusta.
koska päiväkodissa ei noilla termeilä olla niin merkitystä, niin jonkun päikyn johtaja on tavannut puhua kehityskeskusteluista lastenkin kohdalla. Lapsen kehittymistähän ne kyllä koskee.
Jos haluaa vanhempana pysyä lapsen kehityksessä ja arjessa ajantasalla, täytyy sitä kyllä varmistaa että saa riittävästi, mieluiten yhden ja saman hoitajan kanssa,lapsensa asioista ja kehitysaskelista keskustella. Ei kannata jäädä odottamaan aloitteenottoa päiväkodin puolelta vaan jo alkumetreillä pitää itsestään selvänä että mahdollisuus riittävän kiinteään kontaktiin hoitajan kanssa tarjotaan päiväkodin taholta.Vanhemmilla todella hyvät mahdollisuudet tähän vaikuttaa, samalla auttavat myös päiväkoteja kiinnittämään huomiota varsin olennaiseen asiaan lasten ja vanhempien hyvinvoinnin kannalta.