Karppiääliöt ajaa suomalaiset perikatoon
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2011041213533854_ru.shtml
ainut mitä suomalainen saa ite viljeltyä ja pellosta, eli peruna ja leipä ym. jauhot niin saatanan ääliöt ei voi syödä! voi jösses, kuolemantuomio Suomelle kun tommoset idiootit vaan lisääntyy ja opettaa lapsilleenkin täysin typerät elämäntavat. hyvä hyvä!
Kommentit (4)
Viittaamassasi uutisessa leipäteollisuuden edustaja pahoittelee vähenevää leivänkulutusta. Syyksi epäilee esim että leivät syödään loppuun tarkemmin kuin ennen, mikä ei näillä leivänhinnoilla olisi ollenkaan huono uutinen, paitsi siis leivänmyyjälle.
Paketti riittää viikoksi helposti.
itse olen laihdutuskuurilla ja aion muutenkin vähentää sitä leivän pupellusta, siinä kun ei mitään oikeaa täyttävää ravintoa ole.
Suomessakin voidaan voidaan alkaa viljellä jotain muuta tai huijata vaikka Amerikkaa ruisleivän terveysvaikutuskilla, viedään leipä sinne
ainut mitä suomalainen saa ite viljeltyä ja pellosta, eli peruna ja leipä ym. jauhot niin saatanan ääliöt ei voi syödä! voi jösses, kuolemantuomio Suomelle kun tommoset idiootit vaan lisääntyy ja opettaa lapsilleenkin täysin typerät elämäntavat. hyvä hyvä!
Lanttua ja naurista on syöty Suomessa paljon kauemmin kuin perunaa. Perunaan siirryttiin sotien jälkeen, koska se oli halvempaa. Tällöin kansaan iskostettiin perunapropaganda c-vitamiineineen. Lanttu ja nauris ovat ravintoarvoiltaan perunaa parempia, mutta hiukan kalliimpia.
"Kunnon leipää" on vaikea enää löytää kaupasta. Eniten on tarjolla viikkotolkulla säilyvää höttöä.
http://uusimusta.squarespace.com/kemikaalicocktail/2011/4/11/aitoa-ruis…
Meillä leivotaan leipä itse, mummoltani saatuun leipäjuureen. Ihan tavallisessa kerrostalokeittiössä, ihan tavallisessa sähköuunissa, kerran tai kaksi viikossa (osa pakastetaan ja otetaan käyttöön tarpeen mukaan).