Toope kysyy, lapsen pissatulehduksesta...
Eli voiko lapsella olla pissatulehdus ilman mitään oireita? Meidän 2,5v pojalla on ollu nyt jo lähes kuukauden yskä, tk:ssa sanottiin että sitä on liikkeellä, ja että voi kestää tosi pitkään,ja että kunhan syö ja juo ja on virkeä ja pissaa niin kaikki ok.... En tiedä miksi pelkään tuota virtsatulehdusta aina niin kovasti, mutta se tuli mieleen nytkin kun poika pissasi yöllä sänkyyn. Sitä tapahtuu kyllä viikottain, on ollut nyt yötkin ilman vaippaa parin kk:n ajan. Ei pissaa päivällä normaalia enempää,ei ole ollut kuumettakaan, mutta aina jostain syystä pelkään tuota infektiota. Poika ei ole paljoa sairastellut, joten aina säikähdän kun vähänkin tulee jotain.... :)
Kiitos jos joku viitsii vastata :)
Kommentit (9)
pojalla olisi VTI niin voisiko olla että jotakin oireitakin olisi...??
jos joka viikko vielä pissaa yöllä sänkyynsä. Ei ole kypsynyt yökuivaksi, miksi turhaan kiusaat lastasi ja itseäsi. Ja ei ole mitään pissatulehduksen merkkejä kertomasi perusteella
Pissatulehdus voi olla kuumeeton. yleensä tulehduksessa pissa haisee voimakkaasti ja aiheuttaa kipua, mutta ei aina. tuohan on helppo testata eli soita neuvolaan ja kysy ottaisivatko pikatestin tai laittaisiko labraan lähetteen. kyllä yökastelun vuoksi on tutkittu plv.jos oikein pahaksi pääsee niin tulehdus leviää munuaisiin ja silloin on kova kuume. kovassa kuumeessa ilman näkyviä merkkejä tutkitaan tuo pissa, joten voi olla lähes oireeton aluksi.t. pissatulehduksista kärsineen lapsen äiti
Kiitos vastauksista.
Olenkin miettinyt, pitäisikö vielä laittaa yövaippa.
En tiedä miksi pelkään sitä pissatulehdusta niin paljon. yöllä tullut pissa haisi kyllä pahalle, voimakkaalle, mutta kun äsken kävi potalla, ei haissut. Kysyin että sattuuko kun pissii,ei kuulemma...
Täytyypi katsella tilannetta, ei kyllä kipeältä vaikuta.
Mutta hänellä oli korkea kuume. Ei mitään muuta ja kuumeen takia jouduin hakeutumaan YKSITYISELLE sillä tk:ssa ei otettu kuumetta vakavissaan, eli emme saaneet edes aikaa.
No otettiin tulehdusarvot ja suoraan sairaalaan, siellä eka testi näytti jo pissatulehdusta, mutta tarvittiin vielä toinen testi ennen lääkitystä. Tulehdusarvot ehti korkeimmillaan nousta päälle 300.
Siitä jäi muistoksi arpia munuaisiin. Eli vuoden poika söi estolääkettä ja kävimme munuaistenkuorikerroksen kuvauksissa, jossa siis nuo arvet löytyi.
Eli tuskin on jos ei ole esim. kuumetta.
eikä välttämättä pissatessa tarvii olla juuri kipuakaan, mutta pissa kyl haisee voimakkaasti. Joku yövaippa nyt haisee siksi, kun siellä on paljon pissaa pitkältä ajalta.
alkoi erikoisesti kylkikivulla joka tuli hetkeksi ja meni pois (munuaiset) Sitten parin päivän päästä vasta sattui pissatessa ja nousi kuume. Sitten vierähtikin 5 päivää sairaalassa tiputuksessa. Teidän tapauksessa ei kuulosta virtsatietulehdukselta.
meidän tytöllä oli pissatulehdus ja kyllä se pissaaminen ihan sattui ja ravasti jatkuvasti vessassa, jopa 10min välein. Miksi sitä pelkäät niin kamalasti?