Horoskooppimerkit menivät uusiksi – katso mikä oikeasti olet
Horoskooppien ystäviä on viime päivinä järkyttänyt tieto siitä, että useimpien horoskooppimerkki onkin todellisuudessa aivan toinen kuin tähän asti on luultu. Astronomian professori Parke Kunkle kertoi NBC:n haastattelussa, että maapallon akselin muutosten takia myös eri tähtikuvioiden asemat ovat muuttuneet. Muutosten takia horoskooppikarttaan on lisättävä uuden tähtikuvion myötä myös kokonaan uusi merkki, jota ei ollut vielä 3000 vuotta sitten: Käärmeenkantaja.
Uudet horoskooppimerkkien päivämäärät ovat seuraavat:
20.1.-16.2. Kauris
16.2.-11.3. Vesimies
11.3.-18.4. Kalat
18.4.-13.5. Oinas
13.5.-21.6. Härkä
21.6.-20.7. Kaksonen
20.7.-10.8. Rapu
10.8.-16.9. Leijona
16.9.-30.10. Neitsyt
30.10.-23.11. Vaaka
23.11.-29.11. Skorpioni
29.11.-17.12 Käärmeenkantaja
17.12.-20.1. Jousimies
Kommentit (10)
Astrologiassa tarkastellaan pelkästään aurinkokuntaa, ei tähtikuvioita.
Muutoksia on kuulemma ollut ennenkin. Joku tietäjä sanoi, ettei tämäkään muuta mitään. Onglemaa vähäteltiin ja sanottiin, ettei horoskooppeja muuteta. (Voi tosin olla, että tämä haastateltu astrologi oli sitä mieltä vain siksi, ettei halua sekavuutta bisneksiinsä.)
niin sen eikös silloin pitäisi vaikuttaa NYT syntyvien ihmisten horoskooppiin, ei niiden, jotka syntyivät akselin ollessa vanhassa asennossaan?
maapallon akselin muutosten takia myös eri tähtikuvioiden asemat ovat muuttuneet.
Ja hei, horoskoopit on ihanaa hömppää:)
Lainaus sivuilta astro.fi:
Länsimaisen astrologian eläinrata ei rakennu kiintotähdistä tai niiden sijainnista, vaan Auringon ja Maan keskinäisestä kiertoliikkeestä, joka on jaettu 12 osaan.
Horoskooppimerkkien nimet ja niihin liitettävä mytologia rakentuu kyllä taivaallakin välkkyvien tähdistöjen mukaan, mutta muuta astronomista yhteyttä näiden kahden eri eläinradan väliltä saa hakea n. 26000 vuoden syklistä, jonka kuluessa kiintotähdistö saavuttaa kerran saman sijainnin kuin astrologien käyttämä eläinrata.
Planeettojen liikettä ei siis länsimaisessa astrologiassa tutkita suhteessa taivaankannen tähdistöihin, vaan kuvitteelliseen eläinrataan, joka muodostuu vuodenaikojen mukaan. Planeettojen liikettä tutkitaan siis suhteessa aikaan, ei paikkaan. Vuosihan rakentuu maapallolla neljästä vaiheesta.
1) Kevätpäiväntasaus on ajankohta, jolloin yö ja päivä ovat yhtä pitkät, ja jonka jälkeen päivä alkaa pidentyä suhteessa yöhön. Tätä aikaa vastaa Oinaan merkki. Oinaan aika on kasvun ja syntymisen aikaa luonnossa.
2) Kesäpäivänseisaus on hetki, jolloin päivä on pisimmillään ja alkaa taas lyhetä. Luonnossa se on kukoistuksen, kukkien, hedelmöitymisen ja energian huipentuma, jonka jälkeen alkaa hedelmien ja viljan valmistuminen Ravun aika.
3) Syyspäiväntasaus on aika, jolloin yö ja päivä ovat jälleen yhtä pitkät, mutta nyt alkavatkin yöt pidentyä suhteessa päivään. Vaa'an merkki hallitsee tätä sadonkorjuun päättymisen ja talveen valmistumisen aikaa.
4) Viimeinen jakso tässä rytmissä alkaa talvipäivänseisauksesta, jolloin yö on pisimmillään, ja jonka jälkeen valo alkaa lisääntyä. Eletään Kauriin aikaa ja meillä valon juhlaa Jeesuksen syntymän muodossa. Kun väittely tähtitieteilijöiden kanssa on näin käynyt tarpeettomaksi, voimme siirtyä vapautuneemmin omille teillemme tutkimaan aikaa ja sen rytmejä eli astrologiaa.
Ite oisin tän mukaan rapu vaikka oikeasti olisin leijona. Itse en usko uusiin horoskooppeihin vaan pidän itseäni edelleen leijonana. Enkä usko että ystäväpiirissäkään monetkaan ole edes tietoisia asiasta :)
Hah, aivan kuin muutos olisi tapahtunut kuukausissa.
Huuhaatahan horoskoopit ovat toki muutenkin.
Mulle kyllä sopii tuo uusi Kalat paljon paremmin kuin Oinas.
Rauhallinen hissukka
eikö tästä uutisoitu jo tammikuussa?