Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsingin romanit häädetään Hietaniemeen ja Töölöön

Vierailija
30.03.2011 |

Onnea Töölö ja Hietaniemi, saitte uusia kunniakansalaisia.



STT 30.3 2011 10:39:04



Helsingin kaupunki aikoo häätää Kalasatamassa majoittuneet romanit. Sosiaaliviraston mukaan asuminen Sosiaalikeskus Sataman tiloissa kielletään.



Romaneille on tarjottu mahdollisuutta majoittua tilapäisesti Hietaniemen palvelukeskuksessa. Tarpeen mukaan ihmiset ohjataan Romanian lähetystöön, joka sijaitsee osoitteessa Stenbäckinkatu 24.



Pelastuslaitos on todennut, että Kalasataman sosiaalikeskuksen tilat tai piha-alue eivät sovi asumiseen palovaaran takia.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokohan on Tölikässä adressit kiertämässä majoittamista vastaan, tyyliin: "Miksei niitä viedä sinne kamalien rasististen persujen slummeihin!"

Vierailija
2/4 |
30.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko toivoa ihan vahingonilosta, että laittavat Töölössä ihan ranttaliksi, varkauksia, ryöstöjä, uhkailua, häiriökäyttäytymistä, huutelua, juopottelua, roksaamista, töhrintää jne. Nyt punnitaan Lipposen suvaitsevaisuus :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No hei tänne vaan,



täällä on jo A-klinikkaa, päihteiden väärinkäyttäjiä ja 60 asunnotontakin on tulossa. Kyllä Töölöön mahtuu vähän kerjäläisiäkin. Ja siinä on sitten lasten ja nuorten päivystyskin ihan vastapäätä.



T: töölöläinen

Vierailija
4/4 |
30.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerjäämistä ei kerta kaikkiaan kriminalisoida?

Sakot vaan joka kerta niin tuo roskaväki häipyy Suomesta hyvin äkkiä!

Omaisuutta takavarikkoon jos ei rahaa löydy -puhelin tms.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kahdeksan