Oliko naapuri mielestänne asiaton?
Kävi tuomassa meille, opiskelevalle mutta kivasti toimeentulevalle (= työtä tekevälle) lapsiperheelle, EU-kassin. Oli vähän hölmistynyt olo, otimme toki (kohteliaisuudesta) vastaan.
Ps. Kassin sisältö: halpaa hiilaria.
Kommentit (15)
Ei pidä ottaa vastaan sellaista mitä ei tarvitse eikä missään tapauksessa sellaista mitä ei käytä.
alkava adjektiivi avulias. Ehkäpä se opiskelija- ja lapsiperheiden määkiminen köyhyydestään on tuon naapurin korviin perille mennyt.
Fiksuin aihmisinä vrmaan löydätte tuolle kassille paremmin tarvitsevan.
niin kyllä vähän pitkään katsoisin. Jos joku niitä tarvitsee, niin voi kyllä itse hakea, ITSELLEEN.
..että eläkkeellä oleva naapuri, joka ei edes tunne meitä kovin hyvin, käy huvikseen hakemassa EU-kassin ja tuo sen sitten meille? :D Ok, selvä...
Minusta kyse ei ole nyt niinkään ylpeydestä vaan siitä että mielestäni koko ele oli sopimaton. Meillä kun ei ole puutetta mistään ja olisin toivonut että tuonkin kassin olisi saanut joku sitä oikeasti tarvitseva.
ap
Kiittäisin nöyrästi ja olisin tosi kiitollinen...
t. yh äiti
tuloina kotihoidontuki/lapsarit/elarit...
..että eläkkeellä oleva naapuri, joka ei edes tunne meitä kovin hyvin, käy huvikseen hakemassa EU-kassin ja tuo sen sitten meille? :D Ok, selvä... Minusta kyse ei ole nyt niinkään ylpeydestä vaan siitä että mielestäni koko ele oli sopimaton. Meillä kun ei ole puutetta mistään ja olisin toivonut että tuonkin kassin olisi saanut joku sitä oikeasti tarvitseva. ap
mitä väliii?
Mutta päähäni ei mene se, että mistä edes päätteli meidän olevan köyhiä/avun tarpeessa? Ja en itse ainakaan kehtaisi viedä tuollaista kassia vaikka tietäisin että joku tarvitsisi ruokaa- olen monesti antanut lahjakortin kauppaan tai tuonut "vähän parempaa" mukanani kun eräällä yh-kaverillani käyn.
ap
olen monesti antanut lahjakortin kauppaan
eli sua hermostuttaa että jokin teissä näyttää köyhältä..ja yrität miettiä mikä sen tekee.
Otappa ihan rennosti ja ala mussuttaa sitä kassia. Kirjoitit tosi halpamaisesti että halpaa hiilaria, se kertoo sinusta jo paljon.
näin nuoren ja täyspäisen kolmekymppisen korvaan kuulostaa vähän oudolta käytökseltä. Mutta ettet sitten ole huomannut, että eläkeläiset ja vanhemmat ihmiset ovat joskus vähän höppäniä? Elävät eri aikakaudessa ja ajatusmaailmassa.
Sitä en ymmärrä, että LOUKKAANNUT tuosta teosta ja pidät sitä sopimattomana, kun teon takana on vaikea nähdä mitään muuta kuin auttamisenhalu ja hyväntahtoinen motiivi! Ukko, vanha eläkeiläinen, elää siinä ajatuksessa, että opiskelevia nuoria, vielä lapsiperheellisiä, on hyvä auttaa. Riippumatta siitä, onko avun tarve todellinen ja kuinka moni edes kehtaisi todellisen avuntarpeen kohdalla kuskata naapurilleen ruokakassia, teko on kuitenkin hyväntahdon ele.
Te ette tarvitse apua tai ruokakasseja, ja naapurin teko oli sinänsä turha. Mutta miten ihmeessä sinä voit ajatella PAHAA siitä? Siis mikä olisi se loukkaava tai paha motiivi ruokakassin tuomiselle?
..on vehnäjauho, pikamakaroni ja kaurahiutale?? Tuollaista jos tunkee nassuunsa säännöllisesti, sairastuu varmasti.
Ps. Lahjakortista irvailevalle: useampaan kauppaan saa sellaisen tehtyä.
ap
..on vehnäjauho, pikamakaroni ja kaurahiutale?? Tuollaista jos tunkee nassuunsa säännöllisesti, sairastuu varmasti. Ps. Lahjakortista irvailevalle: useampaan kauppaan saa sellaisen tehtyä. ap
tällä kertaa. JA tämä on nin selvä provo.
Tekis tollaselle mieli haistattaa paskat