Onko sinua koskaan kuljetuttu sairaalan tiloissa pyörätuolilla?
Kommentit (22)
Olin niin tillin tallin, että hyvä kuin pyörätuolissa pysyin :/.
Osastolta synnytyssaliin - supistuksia tuli koko ajan, joten kävely olisi ollut melkoisen hidasta.
Viikko synnytyksen jälkeen Meilahdesta Naistenklinikalle ja takaisin (ja muutama kerta Meilahden sairaalan sisällä), kun halusivat ennen toimenpiteitä tarkistuttaa kohdun tilanteen. Tämä reissu oli ihan uskomaton! Kaksi melkoisen toheloa henkilöä kärräs mua pitkin poikin sairaalakampusta ja jyrkkiä mäkiä ylös ja alas. Joku hissi ei toiminut, joten jouduttiin kiertämään nääs ulkokautta =)
kävellä. Kipu oli helvetillistä! Ja lisäksi kortisoonia joka paikka täynnä.
Niin, ja synnytysten yhteydessäkin (matkalla esitutkimuksesta synnytyssaliin) pyörätuolia on tyrkytetty mutten huolinut. Enhän silloin ollut sairas. ;)
Teloin jalkani niin hoitaja kärräs mut röntkeniin ja takasin, sekä vielä ovelle
Omasta mielestäni olin kyllä _ihan_ pirteä (endorfiinit ja adrenaliinit kuohuivat suonissa!), mutta hoitsut olivat vissíin eri mieltä, kun hemoglobiinikin oli vain 75. Seuraavana päivänä sitten olikin jo vähän huterampi olo... (Muttei enää pyörätuolia.)
Synnytys oli nopea mutta rankka ja olo tosi hutju. Suihkussa kävin ennen osastolle lähtöä, mutta sielläkin pitelin seinistä kiinni ja voin huonosti. Ei tehnyt mieli kävellä.
kahden päivän ajan en pysynyt pystyssä, hb 60. Teholle kärryteltiin sitten aina lasta hoitamaan...
mm. silloin kun lapsivedet meni vkolla 30, ei saanut suuremmin liikkua ettei valu sen takia ja ettei ala supistelemaan (ensim. päivinä kärrättiin sängyllä ympäriinsä; vauvatehollakin piti käydä tutustumassa sängyllä maaten :)).
raskausmyrkytys oli ja ei olis saanu evääkään liikauttaa..
Olipa ihanaa päästä taas itse kävelemään ja jopa juoksemaan.
Kyse ei ollut synnytyksestä vaan sairaudesta josta tuli halvausoireet.
Synnytyksen jälkeisinä päivinä. Heti synnytyksen jälkeen tosin kuskattiin sängyllä kun en olisi pysynyt edes istuallani.
se raskausmyrkytys ilmenee?...olen kahden lapsen 3 ja 4v äiti ja nyt odotan kolmatta.
Esikoisen synnytyksestä taas vietiin sängyllä, miksiköhän? Sitten kerran teininä kuskattiin röntgeniin kun putosin hevosen selästä ja jalka katkesi.
Toisen verikokeen oton jälkeen meinasi taju lähteä. Minut kuskattiin labrasta pyörätuolilla yläkertaan vuoteelle lepäilemään. Sokerirasituskokeen tulos olikin että minulla sokerit laskee liian nopeasti.
yksi elämäni surullisimmista hetkistä nähdä vauvat keskoskaapissa ja piuhoissa. Painoa kummallakin hieman reilu kilo.
Vierailija:
yksi elämäni surullisimmista hetkistä nähdä vauvat keskoskaapissa ja piuhoissa. Painoa kummallakin hieman reilu kilo.
Ensimmäisellä kertaa veritulppa jalassa ja toisella kertaa niin pahat huimaus oireet, etten pystynyt itse kävelemään.
sairaalassa ja silloin kuljeteltiin millo sängyllä millo pyörätuolilla
Kun palasin päivystyksen kautta pahassa kohtutulehduksessa sairaalaan vauvan ollessa viiden päivän ikäinen :-(. En olis kyllä tolpillani pysynytkään. Meinasivat viedä sängyllä, mutta halusin vauvan syliini :).