G: Mitä teillä on tänään illallisruokana?
Meillä on Floridan pihvejä (possun ulkofilettä), lankkuperunoita (RB), rosepippurikastiketta ja salaattia+fetajuustoa.
Aikuisille punaviiniä ruoan kanssa, lapset juovat rasvatonta maitoa.
Jälkkäriksi kahvit ja dipattavia keksejä.
Kommentit (26)
lapset syövät lähinnä nuudeleita ja vähän wok-kasviksia.
Elikkäs paistetaan kanafileet pannussa, maustetaan broilerimausteella.
Tehdään valkosipulimajoneesi ja kuutioidaan kanat joukkoon.
Mies saa syödä kerrosleipänä, itselleni teen salaattipedin ja siihen päälle keko kana-majoneesitäytettä.
Yksi mansikka light sidu kyytipoikana. :)
Meillä oli keitettyjä munia ja paloiteltua päärynää. Myöhemmin iltapuuro. Tunnutaan menevän eri linjalla kuin monet, sellaisella vähimmän vaivan linjalla.
Lounaksi syötiin feta-viinirypälepastaa.
Lounaksi syötiin feta-viinirypälepastaa.
kuin fetaa ja viinirypäleitä?
Kuulostaa hyvältä.
Jälkiruoaksi on lapsille jäätelöä.
Ja tein ison satsin, joten siitä riittää huomiseksi.
Rypäleitä, fetaa, tuoretta basilikaa ja appelsiinista puristettu mehu kostukkeeksi pastan sekoittamisen jälkeen. Voi laittaa myös pannulla käytettyjä paprikoita ja kuullotettuja sipuleita.
Maun jälkeen parasta: aikaa menee se, minkä pastan keittäminen vaatii.
kanafilettä, perunoita, salaattia, viinirypäleitä.
Huomenna sisäfilettä, parsakaalia, porkkaanaa, perunaa ja kanakeitto yhdestä fileestä joka jäi jäljelle. :)
idealla mitää jääkaapista löytyy. Löytyi pastaa, katkarapuja, valkosipulia, kevätsipulia, oliiveja ja aurinkokuivattuja tomaatteja öljyssä. Ja mausteeksi kuivattuja yrttejä, suolaa ja pippuria.
jälkkäriksi suklaakakkua ja sitruunainkiväärihunajajuomaa (on vähän flunssaa meillä kaikilla...).
ja tuoreita sämpylöitä Hyvää oli.
Rouhechapattaa, broilerin filepihvejä, paistettuja ananasrenkaita, salaattia, tomaattia, itse maustettu kermaviili.. Lisukkeeksi vihersalaattia.
kuten eri juustoja patonkia, dipattavia kasviksia ja metvurstia ja nakkeja, näitä tapaksia ja punaviiniä. Ei ole enää lapsia kotona saa syödä vähän epä terveelisestikin joskus.
..limetti-valkoviini-valkosipuli-kapriskastikkeessa, riisiä ja salaattia. Oli huippuhyvää.
Kurkkua,tomaattia ja raejuustoa lautaselle lisukkeeksi. Leivottu myös marjapiirakka mustikoista ja vadelmista, päälle vaniljakastiketta.
Huomenna siskonmakkarasoppaa.....ja tuoreita sämpylöitä. Ei meillä mitään gourmet-ruokia syödä:)