Hei, miten tehdään maukas linssikeitto?
Enpä ole linssejä aiemmin kokeillut, nyt haluaisin vaihtelua ruokalistaan. Miten siis tehdään? Kiitos!
Kommentit (10)
Kuullota sipuli öljyssä, lisää lopussa paprikajauhetta, saa olla kohtalaisen reilusti. Lisää joukkoon hetkeksi 2 ohuehkosti viipaloitua porkkanaa ja pyörittele. Lisää litra vettä ja kuumenna kiehuvaksi. Lisää kasvisliemikuutio (tästä en tykkää kyllä mutta menköön) ja 2 dl huuhdottuja vihreitä (tai punaisia) linssejä. Keitä 40 min. Tarjoa raejuuston kanssa.
oli maustamisen tyyli sitten intialainen tai ihan vaan eurooppalainen.
itse olen tosin siihen jo vähän kyllästynyt.
Tarvikkeet:
- punaisia linssejä (2 - 2,5 dl)
- perunoita (voi jättää poiskin, jos ei diggaile)
- tomaattimurskaa (1 - 2 tlk)
- sipulia
- tuoretta inkivääriä
- kurkumaa
- mustapippuria
(- chilijauhetta tai cayennenpipuria)
- kasvisliemikuutio, soijakastiketta tai vastaavaa
- vettä
- suolaa
- öljyä
(- kermaa)
Pilko sipuli ja kuullota kattilassa kurkuman kera. Lisää tomaattimurska sekä vettä (tarkkaa määrää en osaa sanoa, ehkä joku 4 dl, myöhemmin voi lisätä). Sekaan pilkotut perunat sekä siivilässä kylmällä vedellä huuhdellut linssit. Punaisia linssejä pitää keittää vähintään 20 min. Lisää mustapippuri ja kasvisliemikuutio, tai mitä nyt käytätkään. Lisää nestettä keittämisen aikana, jos meinaa mennä juntuksi.
Kun perunat ja ovat pehmenneet, lisää pilkottu/raastettu inkivääri ja anna hautua hetken. Voit lisätä myös kermaa, jos tykkäät.
Aivan erilainen linssikeitto on taas kreetalainen linssikeitto, jonka ohje löytyy täältä. Mä laitoin tuohon hieman vähemmän tuota punaviinietikkaa.
http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-1115.html?genre=ter…
Keita linssit kattilassa, samaan aikaan keita kasa porkkanoita toisessa kattilassa. Lisaa pajon tuoretta inkivaaria raastettuna ja currya joukkoon, sitten kaikki vaan tehosekoittimeen ja soseeksi. Porkkana-linssi-keitto siis. Ihan sika-hyvaa!
Pieni sipuli+pari valkosipulinkynttä kuullotetaan, joukkoon purkillinen paseerattua tomaattia (myös murska käy), n. 0,75 litraa vettä, 1 kasvisliemikuutio, 1,5dl linssejä ja purkillinen kikherneitä. Mausteeksi mietoa currytahnaa 1-2 lusikallista maun mukaan. Keitetään 20 min ja annetaan hautua 15min. Maistui juuri myös vannoutuneelle lihansyöjällekin. :)
tässä vielä yksi ihan perusjuttu:
silppua sipulia (+ purjosipulia), valkosipulia, varsiselleriä ja porkkanaa, kuullota ja pyörittele oliiviöljyssä. Mausta suolalla, pippurilla, lisäksi vaikka paprikajauheella, inkiväärillä, jeeralla. Anna mausteiden "avautua". Kaada päälle kiehuvaa vettä ja lisää mukaan 1-2 kanaliemikuutiota ja laakerinlehti.
Jos et ole esikeittänyt vihreitä linssejä, niin lisää ne ja keittele puolisen tuntia. Jos sinulla on esikeitettyjä tai punaisia linssejä, laita ne kattilaan myöhemmin. Päälle runsaasti silputtua persiljaa ja basilikaa.
Pöytään voi laittaa pänikan smetanaa, josta kukin voi ammentaa soppaansa jos haluaa.
Soppaan voi lisätä mitä vain, kaalia, papuja, perunoita, makkaroita, tomaatteja, Koskenlaskijaa ... (Ei tietenkään kaikkea yhtä aikaa :))
Linssit on mainio aines!
TUHTI LINSSIKEITTO
3 dl punaisia linssejä
1 sipuli
3 porkkanaa
1 palsternakka
3 valkosipulinkynttä
2 rkl öljyä
2 rkl currya
n. 1 l vettä
1 kasvisliemikuutio
1 prk tomaattimurskaa
1 tl suolaa (itse en laita välttämättä lainkaan)
100 g sulatejuustoa, Koskenlaskija on hyvää
Kuori ja kuutioi sipuli ja juurekset. Kuullota niitä öljyssä kattilassa, lisää curry ja murskattu valkosipuli. Lisää vesi, kasvisliemikuutio ja tomaattimurska. Kiehauta. Lisää linssit (ja suola). Keitä noin 15 minuuttia, kunnes ainekset tuntuvat kypsiltä. Lisää sulatejuusto ja anna sen sulaa sekaan. Nauti vaikkapa hyvän leivän kanssa.
Taidan minäkin kokeilla tänään linssikeittoa joillakin näistä herkullisen kuuloisista resepteistä. Kiitos!
Mie laitoin hyvin maustettua jauhelihaa, valkosipulia, sipulia, purjoa ja paprikaa, tomaattimurskaa. Tykkäsin.