Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

FB - kaverit kaverustuu

Vierailija
18.03.2011 |

Minua pistelee vihaksi, kun Facebookissa minun kaverit kaverustuvat keskenään. Siis vaikka sellaiset henkilöt, jotka tietävät toisensa minun kautta. Minulla oli syntymäpäivät, ja siellä kaverini tapasivat toisensa. Nyt ne sitten ovat näköjään kaverustuneet naamakirjassa.



En vois sille mitään, että minua ärsyttää se suunnattomasti!! Miksi pitää tehdä niin? Onko muita, joita myös ärsyttää?? Onko tämä mustasukkaisuutta vai mitä?



(Tosin siellä on muutama oikein kavereiden keräilijäkin...)

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla tuollainen mustasukkaisuus johtuu osittain ehkä siitä, että olin lapsena kiusattu. Olin jo silloin mustasukkainen kavereistani, sillä jouduin kokemaan paljon syrjimistä. Ja aina oli kuvioissa sitä, että minua pilkattiin selän takana. Tuntuu edelleen, että minusta jauhetaan selkäni takana, jos kaverini ystävystyvät muiden kavereiden kanssa.

Vierailija
2/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mut muutama kaverin kaveri on pyytänyt kaveriksi kun jossain on nähty ja tultu juttuun, ei ois tullut mieleenkään että tässä vois olla jollekin ongelmaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän ihmettelin kun huomasin että pari kaveriani ovat nyt fb-kavereita keskenään ja jouduin oikein pinnistelemään muistiani että miten se on mahdollista, mutta olivat he tosiaan kerran samoissa kekkereissä meillä. Asuvat 350km päästä toisistaan eivätkä taatusti koskaan tapaa. Jotenkin outoa minusta.



Ihan live-elämässä on käynyt nuorempana niin, että ystäväni ystävystyivät keskenään ja kuitenkin aika pitkään se yhdistävä tekijä heidän välillään oli minä. Oli tosi inhottava tunne, että aika eri piireistä olevat ystäväni jotenkin vertailevat tietojaan minusta tai jotain asioita leviää toisen korviin mitä ei tarvitsisi jne. Kiusallinen tunne.

Vierailija
4/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhteisen ystävän kautta. Emme ole livenä nähneet kuin muutaman kerran, mutta fb:ssa juttu luistaa hyvin. Ja ei, emme puhu yhteisestä ystävästämme mitään (arkaluonteista tai muutakaan), puhumme ihan muista asioista. Minusta olisi mukavaa, jos eri porukoista olevat kaverini ystävystyisivät keskenään. Se vaan ei tunnu millään onnistuvan, vaikka monet yhteiset juhlat pidinkin nuoruudessamme. Ihmiset vain istuivat omissa jengeissään. Tylsää.

Vierailija
5/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kukaan sun kaveri ei saa olla kaveri kenenkään muun kanssa? Kaverisi ovat henkilökohtaista omaisuuttasi? Oletko jo täyttänyt 10v? Todella kypsää ajattelua.

Vierailija
6/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on aina positiivinen asia. Ei ole minulta pois millään tavalla mutta aiheuttaa varmaan toisille iloa.



provo?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ne vaikka ystävystyy enemmän ja minut jätetään unohduksiin, sellaista se mustasukkaisuus on, kurjaa.

Vierailija
8/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sun kaverit ei saisi tutustua toisiinsa. Sittenhän on helpompi järkätä isommallakin porukalla jotain, kun kaikki tulee juttuun.



Vai pelkäätkö, että niistä tulee niin hyvät kaverit, että he unohtavat sinut ja kaveeraavat vain keskenään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivon todella, ettet ole tosissasi, tai sitten olet lapsi vielä.

Vierailija
10/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä olen myös typerä ja mustasukkainen. Mulla kaverit myös ovat tavannnneet toisiaan ilman minua ja toinen heistä hehkuttaa aina minulle, miten mahtava tyyppi tuo toinen kaverini on.



Se siinä ehkä eniten ärsyttää, että toinen tyypesitä on hyvä kaverini ja toinen työkaverini. Pelkään, että lähempi kaverini möläyttää minusta jotain arkaluontoista, mikä sitten leviää työpaikallani. Tuon toisen kaverin kanssa on nimitttäin eletty yhdessä nuoruuden hölmöilyt ym. En tekemisiäni häpeile, mutta ei työkamujen tarttisi tietää vaikkapa miessuhteistani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on vaan kiva jos mun kaverit tutustuu keskenään niin voidaan sitten vaikka porukalla viettää aikaa yhdessä.

Vierailija
12/16 |
18.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on sellainen olo, kuin olisin joutunut stalkkauksen uhriksi. Yksi fb-kaverini on lähetellyt kaveripyyntöjä toisille fb-kavereilleni, vaikka tiedän, etteivät he ole koskaan edes tavanneet livenä! Ihmettelen kyllä niitäkin kavereitani, jotka ovat ko. kaveripyynnön hyväksyneet.



Minun tapauksessani asiaan liittyy vähän muutakin. Kaveripyyntöjä lähetellyt henkilö on minulla erittäin rajoitetuilla oikeuksilla. Oikeasti pelkään, että henkilö "urkkii" sanomisiani kavereideni kautta ja käyttää niitä minua vastaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
01.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu ottaa aivoon, taas on täälläkin luotu kaverisuhteita muutaman henkilön välillä, jotka ovat häthätään pari kertaa tavanneet bileissäni! Ärsyttävää!! Kohta en malta olla mainitsematta tälle, joka niitä kavereita hamstraa.

Naurettavaa! Kaikki pyörii muka samassa p****-ringissä!

Vierailija
14/16 |
01.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillakin on pakkomielle haalia mahdollisimman paljon "kavereita" fb:iin ja kaveripyyntöjä lähetellään jokaiselle joka on kerran ohimennen tavattu. Ap:n kannattaa paremminkin miettiä millainen todellinen kaveruussuhde näiden ihmisten välillä oikeasti on, vai onko sitä? Kaveruus elävässä elämässä ja bittiavaruudessa on ihan eri asiat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
01.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyypilä oli yksinkertaisesti niin mainiot kommentit kaverini juttujen alla, että lähetin hänelle kaveripyynnön. Juttua syntyi heti ja keskustelemme yksityisesti silloin tällöin.



Älykäs heppu, kiva kommentoida, ikinä en ole tavannut eikäole aikomustakaan.



Jos minun ystäväni löytäisivät samalla tavalla toisiaan, niin upea homma!

Vierailija
16/16 |
01.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

merkillisiä omaan napaansa tuijottelijoita täällä. Tosissanneko kuvittelette että sinun kautta ystävystyneillä ihmisillä ei ole muuta puhuttavaa kuin sinä??? Kuten joku jo mainitsikin, puhuvat ihan jostain muusta kuin yhteisestä ystävästään. Maailmassa on muutakin kuin SINÄ!! Ja asenteestasi päätellen et ole edes kovinkaan mielenkiintoinen ihminen.