säteily pääsee tyynenmeren yli USAan, miksi ei sitten toiseen suuntaan Eurooppaan?
Kommentit (5)
Määrät on vaan niin pieniä etteivät vaarallisia. Säteilyä tulee paljon muustakin.
Tuolla alueella vallitsee keskimäärin länsituulet, jotka kuljettavat päästöjä keskimäärin länteen. Kun aikaa kuluu lisää, niin joitakin rippeitä tullee myös Suomeen (Tyynen meren ylitys - Amerkan ylitys - Atlantin ylitys), mutta pahimmassakin tapauksessa määrät ovat niin pieniä, että ne juuri ja juuri saadaan mitatuksi.
Mietipä savupiipusta tulevaa savua. Näet sen kulkevan tuulen mukana. Joskus savuvana on kapea ja joskus se leviää nopeasti. Riippuu säätilasta. Aika pian et enää voi seurata savun kulkua lainkaan, koska sitä kauempana päästölähteestä on jo niin vähän. On sekoittunut jo suureen ilmamäärään.
lännestä itään, eli Japanista Amerikkaan päin.
Siksi ne tuulet ovat yleensä Japanista Amerikkaan päin. Eli niin kauan kun maapallo ei muuta pyörimissuuntaansa, voidaan melko varmasti sanoa, että tuonne päin se säteily pidemmällä matkalla menee.
estä. Tuulen suuntaa ei ihminen päätä eikä muutakaan tekijöitä liittyen luontoäidin päätöksiin....