Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sanotaanko jossainpäin ujostelemista häpeäksi

Vierailija
16.03.2011 |


Lapseni isoisä (appiukko) tokaisi ujostelevalle lapselleni, että "hävettääkö?". Siis kyllähän nyt 1v häpeää ihan hirveästi! Mitä?! Onko tämä jonkun alueen oma juttu? Samainen isoisä ja hänen äitinsäkin (isoisomummo) kyseli minulta, kun vauva oli vastasyntynyt lähestulkoon, että onko vauva ollut kiltisti? En voinut kuin ihmetellä ja totesin, että eihän tämän ikäinen osaa olla mitenkään tuhma. Ei tuollaiselle uskalla edes lasta antaa hoitoon, jonka peruskäsitteet ja ajatusmaailma on niin vinoutunut, että vauva, joka ei ymmärrä maailmasta vielä mitään osaisi olla tuhma ja lapsi joka ujostelee, häpeää. Huhhuh!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka on selittänyt meidän ja sisarusten vauvoista, että "olipas se kiltti poika/tyttö", tarkoittaen, että vauva ei huutanut.



En saanut kysytyksi suoraan, että onko itkevä vauva sitten hänen mielestään tuhma, mutta arvomaailma ainakin kävi tuossa selväksi. Eihän se huutaminen kivalta kuulosta, mutta ei se lapsen vika ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla