Kysymys Australian tuntijoille - tai oikeastaan monta
Jos voisit valita yhden kaupungin/paikan Australiasta, johon voisit tutustua parin päivän ajan turistina, mikä se olisi? Miksi?
Entä jos vaihtoehtoina olisi vain Perth, Sydney tai Melbourne, mikä näistä kolmesta? Miksi?
Matkaajat eivät harrasta sukeltamista, kiipeilyä saati muita extremelajeja. Tykkäävät ihan kaupunkimatkailusta, paikkojen katselusta, mutta toki jokin luontojuttukin käy. Matkalla mukana vain aikuisia.
Kommentit (3)
..myös suosittelen Sydneyä. Piipahdin siellä kolmisen päivää Ausseissa ollessani(vietin aikaa myös Melbournessa ja Adelaidessa) ja jotenkin vain paikka tuntui kotoisalta. Ihmiset ystävällisiä ja aitoja. Ilmasto ihana...ainakin kesäaikaan kuka lämpöisestä tykkää. Suosittelen!!
.. riski olisi etten ehkä haluasi lähteä pois.
Olen asunut vajaan puoli vuotta Canberrassa ja viihdyin siellä erinomaisesti, mutta ei ehkä parin päivän kohde. Sydneyssä vietin muutaman päivän, samoin Melbournessa. Sydneystä pidin enemmän. Myös Brisbane aivan ihana, mutta enemmänkin siis rantalomakohde.
Australia ihana maa ja ihmiset siellä suurenmoisia.