Kondomin haitat ja hyödyt?
Hyödyt: Tauteja ei tule, vaikka jompikumpi pettäisikin.
-varma ehkäisykeino.
-mies käyttää mielellään
-halpa
Haittoja en keksi.
Kommentit (7)
Eli se ei ole täysin varma ehkäisykeino. Eikä se tunnu yhtä aidolta, kuin jos ei olisi mitään välissä.
miinuksia;
-voi tulla reikä ja pamahtaa raskaaksi
-nuljahtaa helposti pienen pippelin päältä pois
-voi hukkua vaginaan ja poissaanti vaatii lääkärissä käynnin
-lapset voivat luulla ilmapalloiksi ja puhaltelevat niitä tohkeissaan (kalliita tähän tarkoitukseen),jos siis sattuvat löytämään niitä vanhempien piilopaikasta
-uteliaat naapurit saattavat tonkia niitä roskiksesta esiin ja naljailevat kumin käytöstä kylillä
Nämä nyt ensinnä tuli mieleen.
-voi hukkua vaginaan ja poissaanti vaatii lääkärissä käynnin
noihin muihin hassuihin juttuihin... Ei kai se emätin nyt mikään pohjaton kaivo ole?
Hyödyt: ehkäisee raskautta ja sukupuolitauteja
Haitat: tuntuma häviää, kondomi haisee pahalle, mies ei siitä pidä, ei ole varma ehkäisykeino, voi hajota + pilaa tunnelman, kun pitää kesken kiihkon alkaa jotain kumia räpeltään.
No meillä ei kyllä tykkää enää kumpikaan, joten "mies käyttää mielellään" ei päde, vaikka ehkä ihan niin pahasti en inhoa kuin vaimo.
Se on kyllä totta, että kondomikin voi pettää, mutta siinä on se hyvä puoli, että sen näkee yleensä aina ajoissa ja voi turvautua jälkiehkäisyyn.
Lateksittomat ei muuten ole tosiaan mitään halpoja.
Ehdoton huono puoli kondomissa on, että rakastelu päättyy aina heti laukeamiseen.
Kyllä noita huonoja puolia on aika paljon enemmän kuin hyviä, mutta toisaalta jos se ainoa vaihtoehto, niin sitten on pakko käyttää.
Juu, valitettavasti aito, ihana tuntuma puuttuu. Muuten ihan ookoo.