Millaista ruokaa haluaisit syödä kotiintullessa?
Tervehdys oi, te seesteiset ja aina niin kauniit AV-mammat!
Eli siis. Tilanne on tämä: olen itse talvilomalla ja vaimoni, rakas virkanaiseni on tulossa kotiin n. tunnin kuluttua.
Ajattelinkin yllättää hänet valmistamalla aterian jo ihan täydellisen valmiiksi, rakas pirpanani siis saa istua täysin valmiiseen pöytään.
Nyt on enbää ongelmana päättää mitä teen hänelle, raaka-aineita on oikeastaan laidasta laitaan, kävin jo kaupassa täydentämässä viikonlopun ruokavarastomme, on broileria, jauhelihaa, naudanlihaa (ulkofilee) ja kaapeistä löytyy lisäkkeeski oikeastaan kaikki normaalit.
Kertokaapa nyt äipsykkäiset mitä tarjoilen hunajakävylleni?
Kommentit (11)
mulle kelpaisi ihan hyvä kermainen kanapasta tai sitten vaikka pihvi fileestä ja kunnon maustetut uunilohkoperunat.
Kanapastaan plussaa, jos on Aura-juustoa, ananasta ja pähkinää.
Mihin aikaan hän on kotona? Kovin raskasta ei välttämättä jaksa syödä kovin myöhään.
Itse loikkisin riemusta jos saisin pitsaa ja kokista.
Ihana ajatus.
Pasta olisi kyllä helppo ja nopea, aineksiakin olisi.
Tuosta mun pizzataikinanteosta tulee aina niin paljon sotkua, että en taida nyt ryhtyä ja lohkoperunoihin taitaa mennä liian kauan aikaa kuten muusiinkin :(
Kiits vinkeistä mussukat!
lihoista mutta lempiruuastani linssikeitosta olisin otettu. Ja se on nopea valmistaa!
Nam!
155/45 (mitat vielä tähän niin ei tartte kenenkään aloittaa sitä rutkutusta johon ketjussa kuin ketjussa törmää)
Sen kanssa oli nopea rucolainen salaatti, johon leipäkrutonkeja ja cashew-pähkinää ruokaisuutta antamaan.
Hyvin maistui armaalleni.
Nyt sohvalle ruokalevolle ja taidan antaa vielä hänelle jalkahierontaa.
Tai sitten tacoja/tortilloja kokiksen kera. Nam!
maistuis nyt hedelmäinen kanakastike ja kunnon perunamuusi. Mee jo tekemään, tuun kohta!