Naapurin mies tuli tänään neljältä kotiin. Mietinpä
vain, miten ihanaa olisi, jos minunkin mieheni tulisi samoihin aikoihin töistä kotiin. Naapurustossamme tuo on yleinen kotiutumisaika. Mieheni on kotona klo 19.15-20.30 ja lauantaisin klo 16-18.30. Itse olen myös töissä, mutta kotiudun aikaisemmin.
Olisikohan elämä ja parisuhde erilaista, jos yhteisiä tunteja olisi enemmän? Millainen aikataulu teidän perheellänne on?
Kommentit (15)
Mä kotiudun useimmiten ennen kuutta, josksu aiemmin tai sit vasta kuuden jälkeen. Mies on laittanut ruuan ja kenties auttanut lasta läksyissä. Sitten pesen ehkä pyykkiä, luen postia ja siivoilen hiukan. Katsotaan telkkaa, luetaan , pelaillaan yms.
vielä edes kerran.
Mutta hän ei kotiudu enää koskaan.
Pitäkää hyvänä niitä miehiänne, joskus saattaa olla tilanne että miestä ei enää ole
Miehellä vapaat ja toisaalta epäsäännölliset työajat, voi tehdä kotoa etätyönä tai mennä työpaikalle. Matkustaa myös paljon, voi olla 1 - 3 vkoa kuukaudesta ulkomailla.
Että pankaapas paremmaksi ;).
... Olisihan se ihanaa... joo...
ja kotiutuu siinä 18-21 ma-pe. meillä ei ole liikaa yhteistä aikaa.
tekee töitä viikon 03-15 ja seuraavan vastaavasti 9-21. Ei täälläkään siis liikaa aikaa ole. Viikonloput tosin on sitten kotona. Esikoista odottelemme ja minä odottelen mielenkiinnolla myös sitä, miten työvuorot tulevat muuttumaan lapsen syntymän jälkeen vai tulevatko ollenkaan.
En kyllä tosin valita, vaikka eivät muuttuisikaan. Pitkät päivät ja kunnolliset tulot takaavat ainakin sen, että saan pitää lapseni kotona ainakin siihen 3v asti.
Kotiutuu siis 13.45, 21.45 tai noin 06. Joskus tekee tuplavuoroja ja ylitöitä.
Näkisimme paljon vähemmän, jos minäkin olisin töissä. Tekisimme ristiin vuorotöitä.
Jos tulee illalla vasta kotiin?
Mies nyt reissussa. Tulee ens viikon perjantaina kotio.
Minulla 3- vuorotyö. Ah!
raahaa ruhonsa siihen sohvalle makaan?
tekee töitä viikon 03-15 ja seuraavan vastaavasti 9-21. Ei täälläkään siis liikaa aikaa ole. Viikonloput tosin on sitten kotona. Esikoista odottelemme ja minä odottelen mielenkiinnolla myös sitä, miten työvuorot tulevat muuttumaan lapsen syntymän jälkeen vai tulevatko ollenkaan.
En kyllä tosin valita, vaikka eivät muuttuisikaan. Pitkät päivät ja kunnolliset tulot takaavat ainakin sen, että saan pitää lapseni kotona ainakin siihen 3v asti.
lauantaina yhdeksään tai kymmeneen. Häntä ei koske työaikalait. En valita, mutta ihana olisi olla yhdessä enemmän. -ap
meillä miehellä arkivapaita mutta työvuorot on sitten joko 08-20 tai 20-08. Nuo 8-20 vuorot on siinä mielessä ikäviä että lapset ehtii nähdä isiä aamulla vain tunnin verran ja ovat jo nukkumassa kun isi tulee kotiin. ja pahimmassa tapauksessa lähtee sitten seuraavana aamuna taas melkein heti kun lapset on heränneet.
Arkivapaat on kyllä sitten ihania kun voidaan koko perhe käydä uimassa tai kirjastossa tmv. kun itse olen kotiäitinä tällä hetkellä. Arkiaamuisin on leppoissa mennä uimaan koko perheellä kun harvoinpa edes kotimammat on hallilla lasten kanssa klo 7.30. Me ollaan useinkin isän vapaapäivänä siihen aikaan :)
No jos aletaan "kilpailla" niin meillä oli vielä tässä hetki sitten niin että mies lähti su-ma yönä ja tuli 5½ viikon kuluttua kolmeksi päiväksi kotiin :)
Kyllähän tässä omille harrastuksille jää aika vähän tilaisuuksia, muuten en valita. Olen pyrkinyt sovittamaan elämän tähän aikatauluun.
viimeistään viideltä, yleensä jo kolmen jälkeen.