Voiko äidin anemia vahingoittaa sikiötä?
Eli siis onko äidin raskausajan huonoilla veriarvoilla jotain vahinkoa syntyvälle lapselle? Entä mitä haittaa alhaisesta hb:sta on ylipäänsä (jos siis jaksaa hyvin) jos synnytyksen jälkeen arvot alkavat nousta kuitenkin?
Kommentit (3)
kolmannen odotusaikana todella paha anemia ja seurasivat sikiön vointia kauhistuneina kun hemoglobiini oli välillä vähän päälle 60.Ihan hyvin tuo vatsassa kuitenkin joka ultra ja seuranta kerralla porskutti menemään.
Missään vaiheessa ei suositeltu verensiirtoa.Tyttö todettiin 3v iässä li8evästi kehitysvammaiseksi kun ei kehitys mennyt niinkuin piti mutta en usko sen johtuvan tuosta anemiasta.meillä myös 3 muuta lasta
miksi huono hemoglobiini ei happivajeessa muka aiheuttaisi aivoille vaurioita?
Mutta siinä vaiheessa, jos alkaa todella olla hapensaantiongelmia ym, on sikiölläkin ongelmia. Näin sanottiin minulle, kun ylipuhuttiin verensiirtoon.