Jos nyt ihan luonnonmukaisesti ajatellaan, niin kyllähän se on niin,
että lapset kuuluu hoitaa itse. Ja nimenomaan nainen on se äiti ja hoitaja, jos vaan mahdollista. Se, joka pystyy ja haluaa jäädä lapsiaan kotiin hoitamaan toimii ihan oikeen.
Kommentit (22)
Ei sillä ole merkitystä miten joskus muinoin on tehty tai miten nyt tehdään.
Ihmiset kun nyt on niin vieraantuneita kaikesta luonnollisesta niin sekoilee näissäkin asioissa.
Uros toisi perheelle ruokaa ja minä keikkuisin poikasten kanssa puitten oksilla päivät pitkät:)
Muutkin perheiden ratkaisut kuin ehdottamasi, ovat ihan oikein!
Monet eläinlajit hoitavat poikaiia niin että sekä uros että naaras osallistuvat. Monilla laumaeläimillä poikasten hoitaminen on varsin kollektiivista toimintaa ja ajattele, joissain lajeissa jopa urokset ovat ensisijaisia hoitajia...
Arvostan eläimiä, mutta en näe mitään syytä ottaa eläinten käyttäytymistä jonkinlaiseksi moraaliseksi ohjenuoraksi.
Sitä paitsi luonnollisuus on muutenkin huono vertaus. Mitä luonnollista siinä on, että ihmiset asuvat kerrostaloissa tai matkustelevat lentokoneella?
pingviinitkin hoitaa lapset tasan puoliksi, urokset jopa vähän enemmän!
ja osaa rakentaa jopa kerrostaloja. Mutta kyllä ihmisen pitäisi sen verran kunnioittaa omia pentujaan, että itse edes yrittäisi ne hoitaa. Jotkus perusasiat pysyvät kehitykestä huolimatta. Yksi sellainen on ihmislapsen tarve olla emonsa lähellä.
Näinhän se on. Emo on eläinmaailmassakin se joka poikaset hoitaa.Ihmiset kun nyt on niin vieraantuneita kaikesta luonnollisesta niin sekoilee näissäkin asioissa.
metsäviklo, merisirri, kuovi, supikoira...
pingviinitkin hoitaa lapset tasan puoliksi, urokset jopa vähän enemmän!
Enkä edes perustele miksi. Et ansaitse sitä. Toivottavasti joskus valaistut, elämän arvosi ovat säälittäviä.
Säälittävää on, että aikuinen laittaa omat tarpeensa edelle lapsen tarpeista.
niin nykypäivänä moni nainen päätyisi olemaan hankkimatta lapsia, jos mies ei osallistuisi arjen pyöritykseen tai nainen ei saisi käydä halutessaan töissä.
Itse selviäisin siitä, että mies ei osallistuisi arjen pyöritykseen. Omani osallistuu lasten kanssa touhuamiseen ja kasvattamiseen, mutta auton vaatimien toimenpiteiden ulkopuolella, hän ei suorita minkäänlaisia kotitöitä. Mutta jos en saisi käydä töissä, vaikka minulla on useampi pieni lapsi, en olisi hankkinut ensimmäistäkään.
Lapselle tärkeintä on hyvä, turvallinen elämä. Häntä voi hoitaa äiti, isä, mummo, kummi, päiväkodin setä tai perhepäivähoitaja. Hyviä ihmisiä on tullut kaikkien hoitamina.
On hieno asia, että lapsen etu on tärkeintä. Se ei kuitenkaan ole mitenkään ristiriidassa vanhempien työssäkäynnin kanssa.
joka lapset kasvattaa, ei pelkästään äiti tai se nykyisenmallinen ydinperhe. Esimerkiksi oman äitini lapsuudessa naimattomat tädit ja sedät/enot asuivat saman katon alla ja hoisivat lapsia, lisäksi maataloissa (joissa vielä aika vähän aikaa sitten asui valtaväestö suomalaisista) oli piikoja ja renkejä. No, lähinnä tietysti naisia käytettiin lastenhoitoapuna.
Tällainen yhtälö on vaikea nykymaailmassa kun perheet ovat hajonneet ympäri maata ja perhe tarkoittaa ydinperheä. Aika harva nykymallin mukainen perhe varmaan olisi selvinnyt maataloudessa!
jos ap nyt sitä "luonnonmukaisuudella" tarkoittaa. Ihmisellä on tietoisuus joka asettaa älyllisiä haasteita, joka puolestaan voi saada ihmisen haluamaan elämää hoivatyön ulkopuolella.
Agraariyhteiskunnassa oli pelkkiä työssäkäyviä äitejä, lapset hoidettiin emännäntöiden ohessa. Silloin arkea helpotti yhteisöllisyys, monta sukupolvea eli yhdessä ja vauraimmissa taloissa oli työväkeä, joiden hoiviin saattoi lapset jättää.
Sotien aikoina naiset tekivät kaikki työt kun miehet olivat rintamalla. 1950-luvulla naiset menivät töihin ja oli tavallista että myös keskiluokkaisissa perheissä oli kotiapulainen.
Minulle on aivan yhdentekevää onko äiti tai isä kotona vai töissä kunhan eivät lapset tai parisuhde kärsi.
joka aikoinaan selitti kuinka "pienen lapsen ei kuulu juoda lehmänmaitoa, koska se on lehmänvauvoille, sanoohan sen jo järkikin jne!!" :DD
No, ihanaa kuinka joku voi olla noin yksinkertainen ihminen. Aivan hassua.
t. Pingviiniperhe.
Luonnollista ei ole se, että lapsi on tärkein. Lapsi on tärkeä, mutta kyllä se vanhemman oma henki kaikkialla eläinmaailmassa on tärkeämpi kuin jälkeläisen. Poikasia saa aina lisää, ja usealla lajilla poikasmäärä onkin mitoitettu niin, että vain muutama vahvin (tai onnekkain) selviää. Että siinä luonnonmukaisuutta.
keskimäärin joka toinen vuosi koko lisääntymisikänsä ajan. Onkos tullut siinä asiassa noudatettua luonnonmukaisuusperiaatetta?
lapsia tekisivät siis vain ne, joilla on varaa elättää jälkikasvunsa itse. Eli ilman mitään lisiä ja tukia.
Käsi ylös: kuka tekee näin?
Muinoin lapset hoidettiin yhteisöllisesti, äitikeskeisyys on tullut mukaan vasta 50-luvulla ja sekin vain länsimaissa.