Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka usein viimeisen 12 kuukauden aikan olette vieneet perusterveen lapsenne lääkäriin?

Vierailija
07.02.2011 |

Käyttekö joka flunssassa? Käyttekö oman mielenrauhan vuoksi vai työnantajan todistuksen takia? Kuinka usein on ollut ns. turha käynti eli ei ole tarvittu reseptilääkitystä eikä jatkotutkimuksia?

Kommentit (51)

Vierailija
1/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan vain varmuuden vuoksi, turha käynti, kaikki oli kunnossa

Vierailija
2/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuorimmainen on käynyt lääkärissä ja sekin kipsattavana "vain". Ei pahemmin sairastella. Sairaanhoitajalta olen hakenut saikkulapun kaksi kertaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sai kovan tällin polveensa urheillessa. "Turhahan" siitä käynnistä tuli, kun ei mitään koivessa ollut varsinaisesti rikki, mutta mielenrauhan sain melko edullisesti.



Flunssat hoitelemme kotona.

Vierailija
4/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolme lasta.

Vierailija
5/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja yhteensä ollaan käyty kuuden vuoden aikana alle 10 kertaa lääkärissä, ehkä kolme kertaa kummankin kanssa. Meidän lapset ei ole koskaan kipeinä, korvatulehdustakaan ole ollut sen ensimmäistä, nuorempi oisko syönyt joskus yhden antibioottikuurin. Vesirokot ja vatsataudit toki käyty läpi, mutta ne nyt ei lääkärikäyntiä vaadi.

Vierailija
6/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on niin edellisen kerran käyty lääkärissä varmaan v. 2009 keväällä tarkistamassa allergialääkitystä. Viime keväänä muistaakseni sain uusittua reseptin ilman lääärikäyntiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolalääkärillä kuunteluttamassa sydämen ja keuhkot, viimeks kuunneltu 1,5-vuotiaana, tyttö nyt 6v. Sairaana ei oo tyttö viimesen vuoden aikana ollu kertaakaan.

Vierailija
8/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Flunssissa ollaan selvitty vanhempien etätöillä niin ei ole todistuksia tarvinnut hakea. Kerran oli lähellä kun lapsella oli todella raju mahatauti, mutta ei päässyt edes puhelimella läpi tk-päivystykseen ja päätin odottaa vielä seuraavaan aamuun josko 10min välein oksentelu laantuisi ja loppujen lopuksi se laantui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt varmaan neljään vuoteen. Sairastettu on flunssaa ja mahatautia toki mutta ei sen vakavampia. Lapset tosin jo isoja, nuorinkin 12v.

Omillaan asuva tytär on käynyt varmaan kolme kertaa vuoden aikana, tuntuu sairastelevan herkästi. En tiedä mistä johtuu.Viimeksi oli poskiontelontulehdus vaivana.

Vierailija
10/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

käyty lainkaan lääkärissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

6 v on kuluneen vuoden sisällä käynyt lääkärissä kerran. Sai antibiootit silmä- ja korvatulehdukseen.



3 v on rampannut korvakierteensä kanssa lääkäreissä n. 10 kertaa. Korvatulehduksia, jälkitarkastuksia ja ehkä yksi "varmuuden vuoksi" käynti.



Tavallisissa flunssissa yms. ei lääkäriin tarvitse mennä. Terkkarilta saa lapun työpaikkaa varten puhelinsoiton perusteella.

Vierailija
12/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahdella näistä kolmesta käynnistä on saatu reseptilääkkeet. Yksi siis osoittautui "turhaksi" käynniksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tokaluokkalaisen on vienyt kerran silmätulehduksen takia, eskarilaisen kaksi kertaa silmätulehduksen ja kerran angiinan+korvatulehduksen takia.



Rasittavaa kun meidän lapsilla alkaa usein flunssa tuolla silmätulehduksella, muuten ei tarvitsisi edes sinne lääkäriin lähteä.

Vierailija
14/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaan kyllä tajuta milloin on kyse normaalista nuhakuumeesta tai jopa influenssasta ja silloin ei lääkärit auta.



Toivoisin, että muutkin osaisivat vastaavissa tapauksissa, etteivät oikeasti hädässä olevat jäisi ilman aikoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasketaanko perusterveeksi?



Laajat verikokeet otettiin "varmuuden vuoksi" epämääräisten arvojen ja oireiden vuoksi. Tulokset puhtaat.



Venähtänyt sormi käytiin näyttämässä, oli ihan paikallaan.



Kaikkeen kyllä syy miksi mentiin lääkäriin, mutta ei ollut varsinaiseti mitään vikaa.

Vierailija
16/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolme lasta. Meillä on sairastettu viimeisen vuoden aikana 3 korvatulehdusta, keuhkokuume ja tulirokko. Keuhkokuume ja tulirokko olivat samalla lapsella ja aiheuttivat useamman käynnin verikokeiden takia. Lisäksi vauvamme sairasti viime kesänä vatsataudin ja joutui nesteytykseen. Samainen vauva sai kesällä paiseen, jonka takia lääkärissä käytiin.

Olen kotona, joten todistusten takia ei mennä. Itse sairaanhoitajana osaan jonkinmoisen arvion tehdä hoidon tarpeesta. Eli turhia käyntejä ei juurikaan ole.

Vierailija
17/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaan kyllä tajuta milloin on kyse normaalista nuhakuumeesta tai jopa influenssasta ja silloin ei lääkärit auta. Toivoisin, että muutkin osaisivat vastaavissa tapauksissa, etteivät oikeasti hädässä olevat jäisi ilman aikoja.

Jos epäilen, että lapsi mahdollisesti saattaa tarvita lääkärin apua niin vien kyllä lääkäriin.

Onneksi en ole viemässä sun paikkaasi terveyskeskuksessa vaan kuskaan lapseni yksityiselle, jolloin tuskin vien kenenkään "aikaa".

Vierailija
18/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi sairasti vesirokon. Sitten parin viikon jälkeen oli todella sen oloinen, että olisi elämänsä ensimmäinen korvatulehdus. Veimme lääkäriin, jossa todettiin, että lapsella on korvat ihan kunnossa. Tavallaan turha käynti siis.



Vierailija
19/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen sai allergialääkettä, jolla yskä meni ohi. Toinen taas antibioottikuurin korvatulehdukseen ja yskä meni ohi. Lapsi ei mitenkään oirehtinut korviaan, ainut oire oli se yskä.



Toisella kerralla nuorimman kurkunpääntulehdus ei mennyt kotikonstein ohi, oli pakko käydä hakemassa lääkkeet.



Olen muuten se joka kyseli viedäkö flunssaiset lapset lääkäriin vai ei, eli meillä ei tosiaankaan mennä joka flunssasta lekurin pakeille.

Vierailija
20/51 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

perusterveet ovat olleet kummatkin muistaakseni kerran 12 kk aikana lastenlaakarilla, ihan vuosittaisessa tarkastuksessa, eli siita ei ollut "tarkoituskaan" seurata mitaan. Kavivat myos silmalaakarissa tarkastuksessa ekaa kertaa elamassaan, ja toisella taisi olla yksi (tosi paha) silmatulehdus viimeisen vuoden aikana, joka takia kaytiin ekaksi tavallisella ja sitten silmalaakarilla, molemmilta tuli laakitys ja lisaksi joutui olemaan laakarin maarayksesta kaksi viikkoa poissa tarhasta koska tauti oli niin julmetun tarttuva ja sitkea...



Ei-perusterveen kanssa onkin sitten kayty viimeisten 12 kk aikana muistaakseni 4 kertaa lastennefrologilla, kaksi kertaa kardiologilla, n. 4 kertaa lastenlaakarilla, kerran silmalaakarissa, ja varmaan unohdan nyt jotain... Itse saan kylla laakarissakayntitarpeeni tyydytettya taysin taman yhden lapsen kanssa, joten kahden muun kanssa olen ehka vahan liiankin rento...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi viisi