hmetyttää Pieni talo preerialla-sarjassa se
kun kaikilla muilla on hienot kodit mutta Ingallssit asuu siinä lautahökkelissä vaikka Charles on ahkera ja Carolinekin käy töissä.
Kommentit (8)
kun kaikilla muilla on hienot kodit mutta Ingallssit asuu siinä lautahökkelissä vaikka Charles on ahkera ja Carolinekin käy töissä.
liikenevät roponsa tarvitseville, esim. sokeain koululle. Semmoinen toiminta kyllä palkitaan.
Samaa olen joskus ajatellut. Mutta ehkäpä ovat vaan vaatimattomia?
Enpä usko, että ohjelmassa on haluttu painottaa maaseudulla asuvan perheen köyhyyttä.Luultavasti tuottaja ei ole vaan halunnut tehdä tuohon tutun turvalliseen taloon suuria muutoksia.
Tämänpäiväisessä jaksossa ärsytti tuon adoptioperheen kaksimielisyys. Aviopari halusi adoptoida sisaruksista vain toisen, kun toinen oli heidän mittapuillaan "vajaa". Olivat ihan rauhassa valmiita erottamaan sisarukset toisistaan, vaikka näkivät miten tuskallista se lapsille oli. Vasta sitten kun nuorempi lapsi alkoi puhua, hän kelpasi.
Charleshan tekee melko yksinkertaisia töitä, ja heillä on monta lasta.... ei siihen aikaan ole maksettu varmaankaan kunnon palkkaa.
Kyllä siellä monilla muillakin maaseudun perheillä oli vaatimattomat asumukset.
Mutta onhan tuo niin naiivi sarja, ettei siltä voi realismia odottaa!
kaikilla tekeleillään viestittää lähimmäisenrakkautta. Ja aina pitää kääntää toinen poski, vaikka miten ketuttaisi.
Esim. Nellien jatkuva psykopaattinen kiusaaminen.
Kenellä kaikilla muilla on hienot kodit? Ehkä kauppiaan perheelle, Olesoneilla, ja opettajatar Wilderilla veljineen mutta aika ankeitahan ne muidenkin höskät Walnut Groven laitamilla on. Monethan noista asukkaista on taloissaan vain vuokralla, mutta Ingallsit omistaa isä-Charlesin rakentaman talon. Ja löytyyhän niitä sarjasta vieläkin köyhempiä asumuksia kuin Ingallsien mökki. Esim. aiemmin naapurin Edwardsit.
Mä haluan muuttaa sinne asumaan! Perustan sinne perheen. kasvatan kanoja ja viljelen vihanneksia. Kivaa kun lapsetkin pääsee siihen mukavaan pikkukouluun.
ettei niiden tarvitse ulkoisilla puitteilla koreilla, vaatimattomuus kaunistaa!