Krooninen sairaus, akuutti lääkärintodistus - ei jaksa...
Minulla on krooninen sairaus, jossa aaltoilevat oireet. Siis tilanne jatkuvasti vaihteleva, kuitenkin pysyvä.
Joka kertako oireiden nostaessa päätään pitää käydä lääkärissä hakemassa lääkärintodistus? Eikö jo riittäisi jokin yksi todistus, että sairaita ollaan!
Nimimerkki Kyllästynyt ja turhautunut
Kommentit (4)
pitää hakea jokaista poissaoloa varten erikseen. Ei edes kroonisen sairauden perusteella voi saada erivapautta olla saikulla ilman todistusta.
tärkeintä on se että kenelläkään ei ole ERIVAPAUKSIA mihinkään :-D vaikka se olisi perusteltua.
korvaukseen oikeuttavana peruutuksena sellaista sairastumista, joka johtuu olemassa olevan kroonisen sairauden yllättävästä pahenemisesta (esim. sydänkohtaus).
Kieltämättä tuollainen ehto esim sulkee suuren osan sairauksista ulkopuolelle. Tuli vaan mieleen.
Mutta aina kun tarvii sairaslomaa niin pitää hakea lääkärintodistus erikseen. Muutenhan ei kukaan vois katsoa sen perään, että käynkö töissä vai en.
Jos haluaa pysyvän saikkutodistuksen, se on sairaseläkeanomus.