Asunnon myynti
Ensi kertaa asuntoa myyntiin laittava miettii, että uskaltaako sitä yrittää myydä ensin itse? Kyseessä on sataneliöinen rivarinpätkä Espoosta.
Entäpä mihin nettiin olisi parasta laittaa myynti-ilmoitus?
Huh, eikun stailaushommiin: tänään saatiin tieto uudesta kämpästä ja edessä on yhdeksän vuoden rojujen raivaus ja siivous myyntikuntoon :-) Hengästyttää jo ajatuskin!
Kommentit (10)
Omasta kokemuksesta voin sanoa, että monesti ostajat tuntuvat suorastaan pelkäävän ostaa asuntoa suoraan myyjältä. Luuleekohan ne, että se kovaprovikkainen välittäjä ottaa jostakin vastuuta? Tai että kaikki myyjät yrittää valehdella ja jättää asioita kertomatta?
Olen tehnyt 4 asuntokauppaa ilman trokaria ja näinollen netonnut kymmeniä tuhansia.
Trokari ei ole vastuussa mistään, nappaa vaan kuukausien palkan tuntien työstä.
Pankin lakimies auttaa melkein ilmaiseksi.
Olemme myyneet kolme asuntoa itsenäisesti. Turha maksaa välittäjälle kun homman voi hoitaa itsekin. Vähän vaivannäköä se vaatii, mutta so what?
itse netissä, vaikka Oikotiellä tai Etuovi.comissa. Eri asia on, kuinka innokkaasti ostajat ottavat yhteyttä. Mulla oli uusi asunto myynnissä eikä kuukauteen kukaan lähestynyt ( paitsi välittäjät). Annoimme sitten asunnon välitysfirmalle ja siinäkin meni useampi kuukausi, tosin aika oli juuri pankkikriisin jälkeen.
monet ostajat karttavat asuntoa, jos ei ole välittäjää.
Näytössä on ikävä tunnelma, jos pitää omistajan kanssa käydä läpi kaikki asunnon puutteet. Harva kehtaa sanoa suoraan omistajalle, että tästä pitäisi tinkiä, koska keittiö on niin kamalassa kunnossa ja tuo itserempattu vessa on pakko laittaa uudestaan, kun työnjälki on huono.
Homma tuntuu ostajasta jämptimmältä ja luotettavammalta, kun on välittäjä, vaikka näin ei aina oikeasti olisikaan.
kaksionsa Espoossa ensinäytöllä ekalle ostajalle.
Vain asunnon omistaja voi tietää, millaista ko. alueella /taloyhtiössä / talossa on asua ja välittäjältä on aivan turha yrittää nyhtää vastaavia tietoja (olen useimmiten tlrmännyt ko. ammattikunnan laiskimpiin edustajiin, jotka eivät ole vaivautuneet selvittämään juuri mitään myymästään kohteesta).
Ap:lle: me möimme viime kesänä Espoosta 100 neliöisen paritalonpuolikkaan. Kiinnostus oli valtaisa! Asunto meni kaupaksi ekan näytön jälkeen ja saimme pyytämämme hinnan. Ehkä jos on myymässä täyttä p*skaa, on välittäjän kontaktit tarpeen, mutta hyvässä kunnossa oleva perheasunto menee taatusti kaupaksi omillakin myyntiponnisteluilla. Kunnon stailausta nyt kehiin, paljon kuvia asunnosta ja riittävästi tekstiä asuntoilmoitukseen!
joka ilta ja taloyhtiön hallitus ei saa mitään aikaiseksi yms niin ei se omistajakaan asioita kerro.
Vain asunnon omistaja voi tietää, millaista ko. alueella /taloyhtiössä / talossa on asua ja välittäjältä on aivan turha yrittää nyhtää vastaavia tietoja
Mutta oikotiellä myös yksityiset.
Olen tehnyt 4 asuntokauppaa ilman trokaria ja näinollen netonnut kymmeniä tuhansia.
Trokari ei ole vastuussa mistään, nappaa vaan kuukausien palkan tuntien työstä.
Pankin lakimies auttaa melkein ilmaiseksi.