Ärsyttää rahattomuus
Me ollaan taas PA. Ei ole varaa esim seuraaviin:
- uuteen pöntönsupistajarenkaaseen lapsille
- kuopuksen polkupyörään, äidin ja isin polkupyöristä ja lapsi-istuimista puhumattakaan
- uusiin kenkiin tai vaatteisiin aikuisille
- parvekepöytään ja -tuoleihin
- enempiin kuin yksiin kenkiin per lapsi
- pintaremontointitarvikkeisiin
- lainojen maksamiseen pois
- uimahallissa tai muissa maksullisissa huveissa käymiseen
Ruokaan sentään riittää rahat, kun syö halvasti. Samoin lääkkeisiin, esikoisen muskariin jne. Mutta mitään ns. ylimääräistä emme voi ostaa. (Jos nyt vaatteet on " ylimääräistä" .) Ketuttaa! Teen nyt jo töitä illat ja viikonloput ja päivät olen lasten kanssa, eli lisätienestiä ei sitä kautta saa. MIHIN se raha oikein menee?!? Miten jollakulla on varaa asua isossa talossa, ostella vaatteita ja leluja yms. vaikka tulot ei olisi meidän tuloja kummemmat (eli n. 3000 euroa kuussa käteen)?
Kommentit (34)
mitään ei voi suunnitella, paitsi jotain leikkipuistossa käyntiä ja eväsretkeä kesällä, jotka on ihan kivoja,jos niitä ois vaihteen vuoksi, mutta kun aina on, niin alkaa jo ilo niistäkin häipymään.
Kyllähän tämä jonkun aikaa menisi, mutta pidemmän päälle ottaa jo päähän. Mulla ainakin reilut kaksi vuotta vielä kituutusta jäljellä.
Mutta olemme ajatelleet, että nyt eletään näin, ilmankin noita mainitsemiasi esimerkkejä elää ja keskitytään iloitsemaan niistä elämän hyvistä puolista, ollaan terveitä kuitenkin kaikki ja katto on pään päällä, juokseva vesi ja lämmintä kuitenkin piisaa...
Ja sitten vielä väittävät, että lapsiperheillä maksukyky kasvaa ja ollaan luottavasia.. hohoijaaa.. keneltäköhän ne kyselee? ei ainakaan tavallisilta lapsiperheiltä.
mutta mitä jos pitäisit tarkkaa kirjaa menoista jonkun aikaa...? Siitä ainakin näkee mihin ne menee.
Kun siihen tottuu, ei se ole kova homma. Ottaa vaan kuitit aina talteen, ja silloin tällöin ottaa nipun käteen ja hakkaa ne exceliin, menojen mukaan jaoteltuihin sarakkeisiin. Itse olen pitänyt kirjaa menoista jo yli 10 vuotta.
Vertailukohtana meidän rahankäyttö:
Meillä 5 henk. perhe (taapero ja 2 esiteiniä).
Nettotulot kuussa ehkä n. 4000 eur, nyt kun olen kotihoidontuella. Asumiseen tuosta menee reilu 2000 eur. Loppusumma ei kauhean pitkälle riitä, mutta onneksi sen verran tilillä ollut " pohjasaldoa" , että ainakin toistaiseksi olemme voineet ostaa juuri esim. kaikkea sitä mitä luettelit, että ei ole varaa.
Se on kyllä ihan turhake.
Ja parvekekalusteet ja lasten pyöräistuimet voi saada ilmaiseksi tai puoli-ilmaiseksi. Minäkin sain tämän lehden kirpparilta.
Mutta mietin vaan että, eihän kaikkea tarvitse ostaa kerralla tietenkään. Eikö voi ostaa vaikka yhden parveketuolin tässä kuussa ja seuraavassa vaikka toisen.
Enkä käy kyllä kirppiksilläkään, mutta eikös sieltä löydy hyvääkin tavaraa ja vaatteita?
Älkää ottako pahalla, jos " ideani" kuulostavatkin ihan hölmöiltä, tarkoitus ei ole loukata.
Meidän perhe tienaa kuussa yhteensä 2800e, käteen jää ehkä 1900e (??).
Lapsia yksi, hälle ostettu kyllä tänä kevään 2 kengät + sandaalit kesäksi. JA vaatetta toki (H&M hintaluokkaa). Itselle samoin.
Hyvin syödään ja säästöönkin menee väh. pari kymppiä kuussa. Jotakin aina siis.
Asumiseen menee kuussa: laina 650 e, vastike 200 e.
(Opiskelija)Hesari tulee päivittäin, lisäksi 2-3 aikakauslehteä.
Remontoitiin juuri lattiat, oltiin säästetty kyllä puolisen vuotta niitä rahoja. Mutta säästötili ei mennyt lähellekään tyhjää.
Miksi ihmeessa ap:lla ei ole rahaa ostaa lapselle kenkiä? Eihän niitä tarvitse kuitenkaan joka kuukausi ostaa.
Ostakaa käytetty pyörä ja istuimet, miksi uudet??
Ihmettelee ap:n perhettä vähemmän tienaava.... On teillä ilmeisesti isot menot... mutta mihin?
Kirppiksiltä ei löydy mulle tai miehelle mitään, lapsille löytyy kyllä. Mutta todellakaan ylimääräiseen ei ole nyt rahaa. Täytyy vaan elää " luottavaisena" vai mikä se virallinen termi oli :)
ap
Ei noilla tuloilla elämän pitäisi ihan noin hankalaa olla eli selvästi rahaa menee nyt johonkin sellaiseen, joka ei ole yhtä tarpeellista kuin nuo listassa mainitsemasi asiat.
Tällä hetkellä maksetaan vuokraa + lainanlyhennystä rakenteilla olevasta talosta. nyt tällä hetkellä tulee ihan hirveästi ylimääräisiä menoja (auton korjaus, kesärenkaat, lapselle turvaistuin yms.) lisäksi kaikki vakuutukset ja muut laskut. Ihan hirveän tiukkaa! Mutta onneksi jaksaa vielä muutaman kuukauden kun tietää, että silloin helpottaa edes sen vuokran verran.
Meillä 4 henkinen perhe + hoitolapsia 2-4, asunnon koko n. 85 m ja asumiskustannuksiin menee 800e kuukaudessa. On nätti ja kiva asunto ja hyvin mahtuu olemaan ja asumaan. Ja käteen jää kuukaudessa n. 2800.
ap:n perheen rahat sitten menee? Onhan nuo kuitenkin ihan ok-tulot, ei mitään alinta luokkaa edes...
nelihenkinen perhe, tulot yhteensä 2000e tietämillä / kk. Kaikesta saa tinkiä ja yllättävät isot menot on pelottavia. Autolaina saatiin onneksi pois, vielä on opintolainaa molemmilla.
kaksi lasta, kaksi vanhempaa, kaksi kissaa. Asumismenot n. 500 euroa kuussa.
ap
Nyt kirjanpitoon menoista ja tuloista! Parin kuukauden kuluttua näette MIHIN ne rahat oikein katoaa.
meillä on asumismenot lähes 800e / kk ja silti selvitään sillä kahdella tonnilla kuussa.
t: se nelihenkinen perhe jolla 2000e/kk tulot.
Sitä on yritetty useampaan otteeseen, mutta aina havahdumme huomaamaan, että kuitit ja menot on epähuomiossa heitetty huitsin nevadaan jo puolitoista viikkoa, joten hyvästi jälleen yhden kuukauden kirjaamiset. Blaah. Ja minä vielä numerosokea :/
Kiitos kommentoineille ja sympanneille!
ap
tuohan on vain asia mille ei mahda mitään. Turhaan pilaat elämääsi pohtimalla rahan puutetta, ei sitä ainakaan sillä tavalla saa lisää. Ja voin kertoa, että on perheitä, jotka kamppailevat miten saavat lapsille ruoan pöytään ja katon pään päällä maksettua tai edes ne yhdet kengät. Teillä on sentään perusasiat kunnossa.